Přístupy Facebooku a Googlu k vydavatelům se liší

pátek, 19. února 2021, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Facebook v Austrálii blokuje odkazy na zpravodajská média, druhý digitální obr Google se dohodl s News Corp. na provizích.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Spory mezi mediálními domy a technologickými giganty dosáhly nové úrovně. Provozovatel Facebooku zablokoval sdílení zpravodajského obsahu australských titulů. V praxi to znamená, že při vložení linku do příspěvku vyskočí upozornění, že odkaz nelze sdílet, protože míří na australské médium. Facebook tak učinil v reakci na připravovanou australskou legislativu, která má velké technologické platformy přinutit platit mediálním domům za využívání obsahu. Austrálie se v případě očekávaného přijetí zákona stane první zemí na světě, kde Facebook s Googlem tlačí do dohody s vydavateli zákon.

Přístup amerických společností dominujících trhu s digitální reklamou však není konzistentní. Ve stejný den, kdy Facebook ohlásil blokaci australského obsahu, oznámil Google dohodu s mediálním domem News Corp. Ruperta Murdocha. Obě firmy mají sdílet příjmy z reklamy a vytvořit platformu pro podporu předplatného. Jde o jednu z nejrozsáhlejších smluv, jakou kdy velká technologická firma podepsala, podotkla agentura Reuters. Přesné znění tříleté dohody včetně výše provizí však žádná ze stran zveřejnit nechtěla. Ještě předtím Google souhlasil, že během stejného počtu let zaplatí skupině francouzským mediálním domům v přepočtu 1,6 miliardy korun. Chtěl tím zažehnat spor o autorská práva. Provozovatel nejrozšířenějšího vyhledávače se kromě toho domluvil s tvůrci obsahu také v Austrálii, v současnosti zřejmě nejsledovanějším mediálním bojišti: v pondělí oznámila relativně lukrativní smlouvu s Googlem společnost Seven West Media za zhruba 30 milionů dolarů ročně (643 milionů korun).

Rozporný Facebook

U Facebooku se jeho způsob koexistence s mediálními domy značně liší v rámci jednotlivých zemí. Zatímco v Austrálii de facto vyhlásil vydavatelům válku, ve Spojených státech a Velké Británii provozuje na sociální síti speciální zpravodajskou sekci s licencovaným obsahem zavedených médií. Podle stanice CNN se ale nyní pozornost celého mediálního světa upíná právě do Austrálie, neboť tamní dění prý bude mít následky po celém světě. Přístup Canberry údajně chtějí okopírovat regulátoři i v dalších zemích. Podle novináře Caseyho Newtona, který se na dění kolem Facebooku, Amazonu či Alphabetu specializuje, je jednání Googlu „kapitulací“ a pozvánkou pro další vlády, aby se také pokusily zavést obdobné „výpalné.“ Zásah Facebooku naopak podle něj mohl naučit Australany konzumovat zprávy jinými, lepšími cestami nežli přes newsfeed.

Celá roztržka v Austrálii je současně předstupňem dění v Evropské unii, kde mají letos státy implementovat evropskou reformu autorského práva. Přestože jsou její cíle obdobné, od australské legislativy se mimo jiné liší v tom, že neřeší ani tolik samotné odkazy, jako zobrazování úryvků z článků a jejich náhledů v režii Facebooku či Googlu. O účinnosti regulace tak mohou rozhodovat zdánlivě malicherné detaily. Řadě uživatelů sociálních sítí obecně takový vzorek stačí a nemají potřebu už číst samotný článek na zpravodajském webu. Odpůrci evropské či australské regulace ale argumentují, že vyhledávače a sociální sítě jsou mediálním domům mnohem prospěšnější, než vydavatelé tvrdí. Důvodem má být přivádění návštěvníků na jednotlivé weby. Kroky Googlu a dohody Facebooku mimo Austrálii nicméně naznačují, že zástupci jedněch z největších firem světa si uvědomují význam těch subjektů, které tvorbu zpráv financují.

-riv-