Rohlík testuje v centrech měst doručení na cargo kolech

pátek, 12. února 2021, 10:15 Aktuality, Retail MediaGuru

Rohlík otestoval možnosti bezemisní městské logistiky. Doručení elektro koly plánuje v centru Prahy a Brna, Budapešti a Vídni.

V centru Prahy testoval Rohlík cargo kola, zdroj: Rohlík.

V centru Prahy testoval Rohlík cargo kola, zdroj: Rohlík.

Online supermarket Rohlík provedl testování doručení na cargo kolech v centrech měst. Mělo by mu to pomoci naplnit cíle bezemisní městské logistiky, které má v plánu realizovat do roku 2025. 

V prosinci 2020 začal Rohlík testovat v centru Prahy již druhý typ cargo kol. Společně s elektromobily by měl dokázat ze širšího centra měst vytlačit až 100 % CNG vozů, a nahradit tak 10 % celé flotily prostředky bez lokálních emisí. Již v tomto roce uvede do provozu 18 kol pro celoroční provoz v Praze.

„Zatímco cílem prvního testu ze září 2020 bylo ověření základních logistických parametrů, kterými byly přejezdové vzdálenosti, způsob chlazení, proveditelnost doručování koly ve městě a dopad na zpoždění. V druhé fázi od prosince loňského roku je naším cílem zlepšit naměřené hodnoty prvního testu pomocí dostupných technologií a celkově udělat proces přepravy a doručování jednodušší,“ popisuje očekávání od pilotního projektu Ladislav Janckulík, manažer strategických projektů Rohlik.cz. 

„Po dvouměsíčním testu v rámci projektu Bike Depot máme v rukách technologii, která dokáže ze širokého centra měst, ve kterých působíme, vytěsnit 90 % CNG vozů, která tam dnes zákazníkům nákupy doručují, zbylých 10 % doručíme pomocí elektro vozů,“ dodává Janckulík. 

Rohlik.cz aktuálně pracuje s technologií od společnosti Rytle. Ta umožňuje hned několik věcí: kolo uveze nákupy až do hmotnosti 180 kilogramů plus kurýra, dojezd má až 40 kilometrů. Součástí řešení je i systém samotné přepravy a překládky zboží, který umožňuje výměnu kontejneru kola s nákupy do 10 minut. Výhodu představuje také bezpečnost přepravy zboží z pohledu teplotního řetězce, v doručení nákupu všemi způsoby, tzn. až ke dveřím zákazníka, nebo do vnitřních či venkovních výdejních boxů Rohlík Point.

„Za dobu testu kurýři Rohlik.cz v ostrém provozu absolvovali více než 350 tras, najeli téměř 4 000 km a doručili více než 3 000 zakázek, což představuje téměř 50 tun potravin. Průměrně jsme kolo zatížili 135 kilogramy bez kurýra a v kopcovitém terénu Holešovic, kdy se teplota pohybovala těsně pod bodem mrazu, jsme dosáhli dojezdu na jedno nabití až 18 kilometrů,“ konkretizuje zkušenosti z pilotního projektu Janckulík.

V Česku Rohlík plánuje doručování elektro koly v centru Prahy a Brna, v Evropě v Budapešti a ve Vídni. 

-stk-