TikTok brojí proti nepodloženým informacím

sobota, 6. února 2021, 08:35 Internet & Mobil MediaGuru

Čínská sociální síť zpřísnila postoj vůči šíření pochybných informací, přistupuje k předběžné opatrnosti.

Zdroj: Shuttesrtock

Zdroj: Shuttesrtock

Platforma TikTok dělá další krok k potírání šíření lží a zavádějících informací. Opatření, které vstupuje v platnost na severoamerickém trhu, překonává současnou zavedenou praxi. Zatímco čínská aplikace i její konkurence už nějakou dobu filtruje obsah označený jako lživý, nyní se TikTok rozhodl varovat také před těmi nepodloženým sdělením.

V nejbližších týdnech se uživatelé i v ostatních státech světa budou setkávat s upozorněními, že sledují potenciálně zavádějící obsah. Pokud by jej chtěli sdílet, vyskočí na ně varovná hláška, která nutí uživatele odkliknout, že berou na vědomí nepodloženost toho, co chtějí šířit mezi ostatní uživatele.

Nejde jen o to, že mnohdy nemusí být úplně snadné prověřit, co se na videu vlastně odehrává a zda je výjev opravdu v souladu s tím, jak jej tvůrce rámuje. Roli hraje i čas a turbulentnost zachyceného dění. TikTok oznámil, že chce nálepkovat i záběry z „vyvíjejících se událostí“. Portál TechCrunch uvádí jako možný příklad takové překotné akce nedávnou zteč příznivců nyní už exprezidenta Spojených států Donalda Trumpa na Kapitol, kterou řada komentátorů označila za regulérní pokus o státní převrat. Zrovna u této události došlo k zaplavení sociálních sítí příspěvky se záběry z místa činu a pokusy o popis toho, co přesně se vlastně ve Washingtonu tehdy přesně dělo. Pouze u části postů bylo ale možné rychle a přesně zkontrolovat jejich faktickou správnost, podotkl TechCrunch.

Provozovatel sociální sítě nicméně v této souvislosti upřesnil, že fact checking lze v nejrychlejších případech dodat během hodiny a většina ověření proběhne za méně než 24 hodin. TikTok spolupracuje s řadou třetích stran, například s renomovanou zpravodajskou agenturou AFP.

Lež bez lajků

Podle TechCrunch by mohla iniciativa odradit tiktokery od nahrávání nejednoznačných, ale o to výbušnějších sdělení, ideálních k vyvolání ostrých polemik. Firma se chlubí, že nová opatření mohou nést měřitelný úspěch. Z loňského testování mezi uživateli z USA prý vyplynulo, že varovná označení neověřeného obsahu o čtvrtinu snižuje počet jeho sdílení a o sedm procent počet „lajků.“

„Nálepkování“ neověřených videí není ovšem jediným příkladem z poslední doby svědčící o důslednějším moderování obsahu TikToku. V souvislosti se zmíněným útokem na Kapitol se správci sociální sítě rozhodli potírat příspěvky s hashtagy typu #stormthecapitol či #patriotparty, jelikož by tehdy mohly přímo či nepřímo vybízet k účasti na násilné akci.

Na druhou stranu fungování TikToku stran filtrování obsahu vzbudilo v minulosti řadu pochybností. Jak upozornila analýza Australského strategicko-politického institutu (ASPI), čínská aplikace nemá problém mazat obsah ani v případě, pokud jde o sdělení nepohodlná autoritářským vládám. V tomto kontextu by kritici TikToku dodali, že nálepka varující před neověřeným tvrzením by měla viset i u věty „TikTok bojuje s dezinformacemi.“

-riv-