Češi oceňují reklamy, které odrážejí aktuální situaci

pátek, 26. března 2021, 08:10 Výzkum MediaGuru

Přesvědčení, že reklamy by měly odrážet aktuální situaci způsobenou pandemií, se na začátku letošního roku mírně zvýšilo, ukazuje nová vlna výzkumu OMG Research.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Češi se i na začátku letošního roku stále cítili omezeni ve svém osobním životě a převážná většina lidí snížila počet kontaktů s jinými lidmi. Míra omezení byla lidmi vnímána srovnatelně jako v loňském listopadu. Vyplývá to z páté vlny výzkumu OMG Research s názvem Jak se Češi změnili v době koronakrize?, který se uskutečnil letos v únoru.

Podobně jako v minulé vlně až dvě třetiny lidí považují za důležité, aby firmy ukázaly svoji připravenost na současnou složitou situaci a jsou také ochotné podporovat firmy, které pomáhají překonat problémy spojené s koronavirem. Mírně roste přesvědčení, že reklamy by měly reflektovat aktuální situaci a ukazovat zapojení firem do řešení problémů. S tímto tvrzením vyjádřilo v únoru souhlas 45 % respondentů, zatímco v listopadu to bylo 38 %. 

Zdroj: OMG Research, Q: Do jaké míry souhlasíte s následujícími výroky ohledně nakupování a komunikace firem?, n=500

Zdroj: OMG Research, Q: Do jaké míry souhlasíte s následujícími výroky ohledně nakupování a komunikace firem?, n=500

Nákupní chování se i nadále vyznačuje větším rozvažováním, jak s penězi nakládat. Obava z nákazy také vede k omezenému času strávenému v kamenných prodejnách. Pokračuje podpora i malých podnikatelů a živnostníků a také nákupů českých výrobků. Levnější nebo privátní značky zboží kupuje častěji než před pandemií přibližně čtvrtina lidí. Lidé celkově kvůli covidu méně kupují zejména oblečení a boty, sportovní vybavení a výrobky ze segmentu hobby a zahrada.

Zdroj: OMG Research, Q: Jakým způsobem se změnila Vaše frekvence nákupu v následujících kategorií produktů, když porovnáte současnost s dobou před rozšířením koronaviru?, n=500

Zdroj: OMG Research, Q: Jakým způsobem se změnila Vaše frekvence nákupu v následujících kategorií produktů, když porovnáte současnost s dobou před rozšířením koronaviru?, n=500

Zkušenost s online nakupováním se oproti listopadové vlně příliš nezměnila. U 44 % lidí šíření koronaviru nemá vliv na množství jejich uskutečněných online nákupů, tito lidé nakupují online stejně jako předtím. Pandemie nejvíce zvýšila frekvenci online nákupů zejména v kategoriích oblečení a boty, sportovní vybavení, léky a doplňky stravy, kosmetika a drogerie, potraviny a nábytek.  

Investovat nebo spořit plánuje v blízké budoucnosti až polovina lidí, na druhou stranu polovina lidí má obavy ze ztráty hodnoty peněz.

Volný čas tráví většina lidí (58 %) především na internetu, sociálních sítích a také sledováním televize (56 %). Oproti listopadové vlně se zvýšila četba knih. Čas trávený u televizní obrazovky (ATS) se v prvních měsících letošního roku ve srovnání s loňskými prvními měsíci v důsledku omezení opět zvýšil. Za období 1.1.-16.2. 2021 představoval 4:43 hodin a byl meziročně vyšší o 37 minut. Ve srovnání se začátkem loňského roku se také v prvních letošních měsících zvýšila doba strávená na internetu (+13 %). Až 21 % lidí poslouchá podcasty.

O výzkumu

Výzkum Jak se Češi změnili v době koronakrize? realizuje OMG Research na vzorku 500 online respondentů, jde o reprezentativní vzorek online populace 16-64 let. Pátá vlna výzkumu byla sbírána ve dnech 2.-8. února 2021. Předchozí vlny se uskutečnily v listopadu 2020, v červnu 2020, v druhé polovině března 2020 a ve dnech 12.-15. března 2020.

-mav-