Disney+ má přes 100 mil. abonentů, Viaplay je už v Pobaltí

středa, 10. března 2021, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Streamingové video služby se dále rozšiřují. Disney+ ohlásil první milník v podobě stovky milionů předplatitelů a na evropském kontinentu začíná expandovat Viaplay.

Zdroj: Disney

Zdroj: Disney

Streamovací služba americké filmové a zábavní společnosti Walt Disney, konkurent Netflixu, přesáhla hranici 100 milionů předplatitelů. Na virtuální výroční schůzi akcionářů to v úterý oznámil šéf společnosti Bob Chapek. Streamovací služba Disney+ milníku dosáhla za 16 měsíců. Konkurenční Netflix při zveřejnění hospodářských výsledku za čtvrté čtvrtletí informoval na konci ledna, že má zhruba 203 milionů uživatelů.

Chapek dále uvedl, že by společnost ráda na konci dubna otevřela v omezeném režimu zábavní parky v americkém státě Kalifornie. Parky své brány zavřely před rokem kvůli pandemii covidu-19. Společnost Disney loni v listopadu informovala, že propustí kolem 32.000 lidí, většinou právě ve svých zábavních parcích.

Podnik by též mohl na podzim obnovit plavby některých svých výletních lodí a „někdy v budoucnosti" obnovit dividendu.

Zatímco Chapek růst počtu abonentů prezentoval jako „ohromný úspěch", akcionáře čísla podle agentury DPA nenadchla. Streamovací služba Disney+ negeneruje žádný zisk. Akcie Disney za úterý odepsaly téměř 3,7 procenta a obchodování uzavřely na 194,51 dolaru.

Ve Spojených státech byla služba Disney+ spuštěna v listopadu 2019 a je nyní k dispozici v 59 zemích. Do České republiky a na Slovensko má Disney+ vstoupit v letošním druhém pololetím, napsal slovenský server Živé.sk s odvoláním na obeznámené zdroje.

Na evropském kontinentu zase expanduje služba Viaplay od severské skupiny NENT. Na začátku tohoto týdne vstoupila do Estonska, Litvy a Lotyšska. Divákům v pobaltských zemích přináší mix pořadů z nabídky Viaplay Originals, mezinárodních filmů, seriálů, dětského obsahu i sportovních přenosů, a to za 9,99 euro měsíčně. Dosud byla dostupná ve všech severských zemích a také na Islandu. Vstup do Pobaltí má být začátkem její expanzivní cesty. „Viaplay má už více než 3 miliony předplatitelů v severském regionu a služba je postavena tak, aby rychle rostla," sdělil Anders Jensen, prezident a CEO NENT Group.

NENT předpovídá, že streamingová služba Viaplay letos zvýší počet svých předplatitelů o 650 tisíc. V loňském roce přidala téměř 750 tisíc předplatitelů na více než tři miliony. Na konci loňského roku oznámila, že do konce roku 2023 chce vstoupit do deseti dalších zemí. Vedle pobaltských států zamýšlí letos v srpnu odstartovat také na polském trhu. Předpokládá, že do konce roku 2025 bude mít 10,5 mil. předplatitelů.

-čtk, -mav-