Facebook připravuje změny ve fungování skupin

čtvrtek, 18. března 2021, 07:40 Internet & Mobil MediaGuru

Facebook ohlásil změny, které připravuje ve fungování skupin. Začne odstraňovat doporučení, která dává uživatelům pro politické a občanské skupiny.

Zdroj: Facebook

Zdroj: Facebook

Facebook oznámil, že připravuje změny ve skupinách této sociální sítě. Podle svého vyjádření chce tím zvýšit bezpečnost uživatelů. Změny chce zavést v řádu několika měsíců a mají se týkat například toho, jak doporučovat další skupiny nebo toho, jak omezit osoby, které porušují pravidla platformy.

Ve Spojených státech už byly z doporučení odstraněny občanské a politické skupiny i skupiny nově vytvářené. Ačkoli mohou lidé stále pozvat své přátele do těchto skupin nebo je na Facebooku vyhledat, společnost se rozhodla tato omezení rozšířit v globálním měřítku. Toto rozhodnutí staví na změnách, které byly v doporučování skupin zavedeny již dříve, jako například odstranění zdravotních skupin z těchto sekcí nebo skupin, které opakovaně sdílejí dezinformace.

 V momentě, kdy skupina začne porušovat pravidla, Facebook ji bude zobrazovat v doporučeních níže, což znamená, že je méně pravděpodobné, že ji lidé objeví. Tento přístup je velmi podobný tomu, jenž je využívám v News Feedu, kde jsou příspěvky s nižší kvalitou zobrazovány níže, takže je zahlédne menší počet osob.

 Skupiny a jejich členové, kteří porušují pravidla platformy, by měli mít podle Facebooku snížená oprávnění a dosah. Omezení by se měla rovněž stupňovat v souladu s tím, zda v porušování pravidel i nadále pokračují až do chvíle, kdy budou tyto skupiny a uživatelé z platformy zcela odstraněni. Bude-li to navíc z důvodu hrozby závažného poškození nutné, budou skupiny a osoby odstraněny okamžitě bez ohledu na zmiňované mezikroky.

Facebook začne upozorňovat své uživatele na to, že se chystají připojit do skupiny, která porušuje Zásady komunity. Těmto skupinám také Facebook omezí zasílání pozvánek v podobě upozornění, takže bude méně pravděpodobné, že se do nich lidé přidají. Pro stávající členy skupin pak bude obsah šířený skupinou omezen a tedy zobrazován níže v News Feedu.

 V případě, že má skupina významný počet členů, kteří v minulosti porušili zásady sociální sítě nebo byli součástí jiných skupin, které byli za porušování pravidel odstraněny, budou správci a moderátoři stránek po určitou dobu muset schvalovat veškeré příspěvky. To znamená, že obsah se širší skupině nebude zobrazovat, dokud jej správce nebo moderátor nezkontroluje a neschválí. Pokud ale opakovaně schválí obsah, který porušuje pravidla, celá skupina bude odstraněna.

Ten, kdo opakovaně poruší zásady skupin, bude zablokován a po určitou dobu nebude moct zveřejňovat příspěvky ani komentáře v žádné skupině. Také mu nebude dovoleno zvát do jakýchkoliv skupin ostatní nebo vytvářet skupiny nové. „Tato opatření mají pomoci se snížením dosahu těch, kteří chtějí platformu zneužívat ke škodlivým účelům, a mají stavět na současných omezeních, která byla zavedena během minulého roku," zdůvodnil Facebook.

-mav-