Počet uživatelů placených internetových kanálů se ztrojnásobil

pátek, 12. března 2021, 10:25 TV, Internet & Mobil, Aktuality MediaGuru

Počet Čechů, kteří využívají placené streamovací televizní služby jako Netflix nebo HBO Go, se loni během pandemie více než ztrojnásobil.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Počet Čechů, kteří využívají placené streamovací televizní služby jako Netflix nebo HBO Go, se loni během pandemie více než ztrojnásobil. Tyto služby si loni předplácelo 10,5 procenta lidí, zatímco o rok dříve to byla tři procenta. Vyplývá to z aktuálních údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

V rámci Evropy však zůstává ČR v podílu konzumentů placených kanálů na posledních místech. Například na Slovensku tento obsah využívá 17 procent lidí, v Polsku 25 procent lidí a v severských zemích je to podle údajů Eurostatu dokonce 55 až 80 procent populace.

„Desetina populace sledujících placené služby zní jako povzbudivé číslo, ale realita je trošku jiná. Nejde totiž říci, že by šlo přímo o milion jednotlivých lidí, kteří za obsah platí. Zase takovou revoluci nečekejme. Je třeba si uvědomit, že i jednotlivé streamovací služby nabízí zkušební dobu, kdy je obsah přístupný zdarma a zejména pak jsou rozšířené rodinné balíčky. Ty umožňují za jedny peníze sledování na několika zařízeních," podotkla ředitelka distribuční firmy Axocom Erika Luzsicza.

Podle ní jsou lidé ve východní Evropě stále zvyklí, že některé věci jsou zadarmo a neuvědomují si, že kvalita a možnost širokého výběru něco stojí. Poplatky za internetové televizní služby se přitom pohybují okolo 200 Kč za měsíc na domácnost.

Nejvíce osob, které sledovaly zpoplatněná videa, patří do skupiny 25 až 34 let, kde jejich podíl činí 23 procent, na druhém místě jsou osoby ve věku 16-24 let s podílem 20 procent. Více než pětinový podíl byl zaznamenaný také u vysokoškolsky vzdělaných osob.

-čtk-