Přehled českého mediálního trhu v roce 2020

čtvrtek, 11. března 2021, 11:00 TV, Internet & Mobil, Tisk, Rádio, Infografiky MediaGuru

Dopady protipandemických opatření na mediální trh v uplynulém roce shrnujeme v přehledu, který popisuje vývoj médií a mediálních skupin v roce 2020.

Před rokem, 12. března 2020, vyhlásila Vláda ČR nouzový stav.  Mimořádná situace ovlivnila všechny sféry našeho života a poznamenala také vývoj na mediálním trhu. Jak se loňský „covidový" rok vyvíjel a jak dopadl na média, shrnujeme v grafickém přehledu. Obsahuje základní data o zásahu médií, sledovanosti médií, postavení mediálních skupin i vývoji reklamních investic v médiích v roce 2020. Přehled vychází z dat národních výzkumů sledovanosti TV, poslechovosti rádií, čtenosti tisku, návštěvnosti internetu a také z monitoringu reklamních investic. Vzhledem k tomu, že jde o data aktuální, je tento přehled možné využít i pro stávající popis českého mediálního trhu na začátku roku 2021. Ke stažení je i ve formátu pdf na konci textu.

Základní shrnutí:

  • Dopady opatření proti šíření koronaviru se odrazily především v času stráveném s médii (nárůst hlavně u televize a internetu), méně už v celkovém zásahu (reachi). Ten je totiž stále velmi vysoký – televizi si loni každý měsíc v průměru zapnulo 95 % Čechů starších 15 let, tedy více než 8 mil. Čechů (15+). Denní zásah televize představoval v průměru 6,2 milionů lidí. Na internet měsíčně přišlo téměř 8 mil. lidí (7,9 mil.). Celková čtenost tištěných titulů představovala ve druhém pololetí 2020 v průměru 7,308 mil. lidí. Rádio ve druhém pololetí 2020 alespoň jednou týdně poslouchalo v průměru 7,49 mil. osob. 
  • Průměrný denní čas strávený s televizní obrazovkou loni dosáhl 3 hodin a 59 minut a ve srovnání s rokem 2019 se zvýšil o více než 17 minut denně. Nejvyšší nárůsty stráveného času před televizí byly zaznamenány v březnu (+48 minut), v říjnu (+38 minut) a v listopadu (+38 minut). Viditelněji vyšší byly i v dubnu a v prosinci.
  • Nejsledovanějšími televizními stanicemi se staly Nova, ČT1, Prima a ČT24. Nejvyšší meziroční růst si připsala zpravodajská ČT24.
  • Čas strávený na českém internetu se v roce 2020 ve srovnání s rokem 2019 zvýšil o téměř 20 %. K nejvyšším nárůstům došlo v měsících říjen (+50 %), listopad (+46 %) a březen (+34 %). Nejdéle trávili uživatelé čas na internetu v březnu.
  • Z jednotlivých obsahových kategorií – měřeno počtem zhlédnutých stránek – nejvíce v roce 2020 rostly zpravodajské weby (+45 %), následovaly weby zaměřené na TV a rádia (+36 %) a bydlení a reality - obsah (+35 %).
  • Nejnavštěvovanějšími zpravodajskými weby byly loni Novinky.cz, Seznam Zprávy a iDnes.cz. Nejvyšší meziroční nárůsty si připsaly zpravodajské weby médií veřejné služby (České noviny, iRozhlas, ČT24.cz).
  • Opatřeními proti šíření nemoci covid-19 byl v roce 2020 poznamenán prodej tisku více než čtenost. Prodaný náklad deníků se v průměru snížil o 16 % na 505 184 kusů. Meziročně nejvíce klesal v dubnu a v květnu. Čtenost tištěných titulů se příznivěji vyvíjela u titulů s delší periodicitou (čtrnáctideníky, měsíčníky) než u titulů s periodicitou kratší (deníky, týdeníky). Čtrnáctideníky a měsíčníky svoji čtenost v průběhu roku mírně zvyšovaly.
  • Nejčtenějšími deníky byly Blesk, MF Dnes a regionální Deníky. Meziročně čtenost mírně navýšily Hospodářské noviny.
  • Rok poznamenaný pandemií byl příznivější pro rozhlasové stanice veřejné služby. Poslechovost upevnily především celoplošné stanice Českého rozhlasu. Radiožurnál se v denním poslechu stal nejposlouchanější stanicí v České republice.
  • Souhrnné monitorované investice do nákupu reklamního prostoru v médích se v roce 2020 celkově zvýšily o tři procenta. Vyšší příjmy z reklamy ale podle monitoringu vykázaly jen televize a internet. Ostatní mediatypy klesaly. Nejvyšší meziroční propady zaznamenal mediální trh v dubnu (-15 %) a květnu (-21 %).

Přehled mediálního trhu je možné stáhnout si i ve formátu pdf níže.

-mav-, -stk-