Soud začal projednávat žalobu Motejlka proti pokutě od ČNB

středa, 31. března 2021, 13:10 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Novinář Miroslav Motejlek považuje milionovou poutu od České národní banky za naprosto nepřiměřenou.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Novinář Miroslav Motejlek považuje milionovou poutu od České národní banky za naprosto nepřiměřenou. Bývalému spolumajiteli ekonomického portálu Motejlek.com ji udělila v roce 2016 bankovní rada, protože podle ní manipuloval s kurzem veřejně obchodovaných akcií telekomunikační firmy O2. Motejlek rozhodnutí odmítá a tvrdí, že ČNB zasahuje do jeho práva na svobodný projev. Jeho žalobu dnes začal projednávat pražský městský soud.

Motejlek byl potrestán za to, že se podle ČNB dopustil manipulace s trhem, protože "publikoval na profilu motejlek.com na sociální síti Facebook zavádějící komentáře", ve kterých předpovídal výrazný růst ceny akcií O2. Stalo se tak po rozhovoru, ve kterém mu předseda dozorčí rady O2 Martin Štefunko řekl, že firma zvažuje mimořádnou výplatu peněz akcionářům. Sám Motejlek navíc podle ČNB v červnu 2015 nabyl 70.000 cenných papírů společnosti.

"Sankce je naprosto nepřiměřená nejen ve vztahu k majetkovým poměrům pana Motejlka, ale i vzhledem k pokutám ukládaným v minulosti," prohlásil mužův právník. Motejlek podle něj není odborník na kapitálové právo, ale pouze novinář. Jeho názory navíc sdíleli i jiní analytici. Tím, že je sám akcionářem 02, se novinář nikdy netajil.

Podle zástupce ČNB Daniela Tyraje je však manipulace s kurzem akcií jeden z nejzávažnějších deliktů na kapitálovém trhu. Motejlkův komentář měl podle něj potenciál vést ke změně kurzu, odkazoval se na rozhovor s vysoce postaveným členem voleného orgánu emitenta, který navíc nebyl publikován. Tyraj dodal, že evropské instituce tlačí na to, aby se v Česku trestali takovéto delikty přísněji. Pokuta podle něj není pro Motejlka likvidační, jeho majetkové poměry jsou dobré.

Soud dnes jednání odročil. Pokračovat bude na počátku června.

Ve dnech před zveřejněním upoutávky na rozhovor podle ČNB kurz akcií O2 neustále posiloval a v den jejího uveřejnění vyskočil o dalších téměř 13 procent. O den později akcie posílily o dalších sedm procent. Způsob zveřejnění informace kritizovali investoři a analytici. Argumentovali, že ji veřejně obchodovaná firma měla oznámit tak, aby k ní všichni měli stejný přístup.

Pokuta pro Motejlka byla druhým nejvyšším trestem, který kdy ČNB udělila fyzické osobě za obchodování s cennými papíry na základě neveřejné informace nebo manipulace s trhem (tzv. insider trading). Větší pokutu uložila jen někdejšímu místopředsedovi představenstva ČEZ Alanu Svobodovi.

-čtk-