YouTube Works: Grand Prix pro kampaň Zlatého Bažanta

čtvrtek, 25. března 2021, 19:05 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Soutěž YouTube Works podruhé ocenila nejlepší české a slovenské videokampaně na sociální síti YouTube.

Vyhlášením výsledků provedli Janek Rubeš a Marie Krátká, Agency/Creative Lead Google CZ/SK

Vyhlášením výsledků provedli Janek Rubeš a Marie Krátká, Agency/Creative Lead Google CZ/SK

YouTube podruhé vyhlásil výsledky soutěže YouTube Works, v níž mezi sebou soupeří české a slovenské videokampaně na YouTube. Vyhlašování se letos odehrálo online.

„Chtěli jsme oslavit a ocenit všechny skvělé nápady, které stály za nejúčinnějšími a nejinovativnějšími kampaněmi na YouTube v roce 2020. Požádali jsme 11 marketingových odborníků, od kreativních ředitelek po zakladatele a CEO's, aby nám pomohli tyto kampaně najít. A již po druhé jsme jim v Česku udělili ocenění YouTube Works,” uvedla Vanda Wolfová, vedoucí agenturního businessu společnosti Google. YouTube Works je soutěž, která posuzuje kreativu kampaně, mediální strategii a zohledňuje zejména byznysové a mediální výsledky kampaní.

„V těchto nejistých dobách musely značky prokázat obrovskou schopnost flexibilně reagovat a inovovat rychleji než kdykoli předtím,“ dodala Vanda Wolfová.

Výsledky soutěže 

Grand Prix & Nejlepší integrace YouTube: Zlatý Bažant 

Zlatý Bažant je nejprodávanější značkou piva na Slovensku. V roce 2016 pivovar úspěšně uvedl na trh ikonický produkt v retro designu na bázi receptury z roku 1973. O tři roky později však začaly prodeje klesat. Společnost proto spustila na YouTube kampaň na zvýšení povědomí o značce, která se inspirovala kultovní písní 70. let, singlem Rasputin od skupiny Boney M. Díky vtipnému textu, chytlavé melodii a autentickému videu se píseň stala virálním hitem. Uživatelé začali toto video vyhledávat a nahrávat své vlastní cover verze. Tato kampaň byla oceněna za maximalizaci potenciálu YouTube a výrazné překročení obchodních cílů.

Zdroj: Zlatý Bažant, YouTube

Nejlepší sociální dopad pomocí YouTube: Ikea

Téměř každá druhá Češka a Slovenka zažila nějakou formu domácího násilí. Během globální pandemie, kdy měl náš domov být paradoxně tím nejbezpečnějším místem, se počet hlášených případů dokonce zdvojnásobil. S využitím motivu hrůzy a strachu vytvořila Ikea 90vetřinové video, které ukazuje, že domácí násilí nemusí být jen fyzického charakteru. Kampaň dosáhla 2,5 milionu zhlédnutí v Česku a 1,3 milionu na Slovensku, vzbudila značný zájem o toto téma. Porota ocenila úspěšnou integraci sociálního tématu do komerční komunikace.

Zdroj: Ikea, YouTube

Nejlepší dlouhodobé využití YouTube: Maybelline New York 

Značka Maybelline New York v minulosti bojovala s tím, jak se co nejvíce přiblížit své cílové skupině, proto hledala dlouhodobější řešení, které by bylo efektivnější než tradiční typy médií a zlepšilo by image značky. Výsledkem byl zrod YouTube seriálu „Make-up in the city“, který mladým dívkám pomáhá s líčením a inspirací. Koncept také intenzivně těží z partnerství s populární televizní show SuperStar, díky němuž vznikly některé z nejpopulárnějších videí. Vítězka loňského ročníku nazpívala tutoriál krok za krokem a ambasadorka Maybelline musela tento návod následovat a vytvořit podle něj finální vzhled líčení. Porotu zaujala dlouhodobá konzistence konceptu této série YouTube.

Zdroj: Maybeline, YouTube

Nejlepší spolupráce s influencerem: Tatra Banka

Na Slovensku je Tatra Banka jednou z nejinovativnějších digitálních značek místního bankovního sektoru a každoročně uvádí na trh komunikační kampaň zaměřenou na studenty, kteří si ještě neotevřeli bankovní účet. Protože si Tatra Banka chtěla udržet svoji vedoucí pozici, vsadila na digitální svět – doslova. A tak se zrodila Bejby Blue, mladá digitální umělkyně složená z nul a jedniček. Představovala to, čeho mladí mohou dosáhnout, pokud se rozhodnou svůj čas online strávit smysluplně. Tato virtuální influencerka se stala součástí kultury mladých lidí, streamovala online hry, vystupovala v hudebních videoklipech, učila své fanoušky žít ekologicky a udržitelně a dokonce se účastnila rozhovorů v médiích. Kampaň překročila své cíle v oblasti akvizice a to v roce, který byl obecně velmi těžký. Proto byla oceněna porotou.

Zdroj: Tatra banka, YouTube

Nejlepší využití YouTube pro výkonnostní marketing: Sportisimo

Sportisimo se jako jedna z nejsilnějších značek obchodů se sportovními potřebami v Česku pohybuje ve vysoce konkurenčním prostředí. Rok 2020 značce ukázal, že není plně připravena na neočekávaný nárůst online poptávky. První YouTube videa vznikala spíše metodou pokus omyl a to všechno s Vánoci, nejnáročnější sezonou, za dveřmi. Úspěšná kampaň na YouTube však nakonec oslovila více než 2,6 milionu diváků, využila platformu pro dosah i výkon, pracovala s ideálními formáty pro dosažení jednotlivých konkrétních cílů, učila se ze svých vlastních nejlepších postupů, a proto získala od poroty nejvyšší ocenění v dané kategorii.

Zdroj: Sportisimo, YouTube

Nejlepší mediální strategie: Ikea

Je něco, co můžeme jako jednotlivci udělat pro to, aby náš životní styl byl udržitelnější? Ikea si položila právě tuto otázku a v roce 2020 představila rostlinnou verzi svých kuliček. Cílem této kampaně bylo zvýšit povědomí o tomto produktu a posílit vnímání Ikea jako udržitelné značky. Byla vytvořena série videí  využívajících claim „Vy rozdíl nepoznáte, planeta ano“. V Česku kampaň oslovila více než 4,6 milionu diváků, na Slovensku 2,3 ​​milionu. Porota ocenila, že Ikea použila různé formáty pro různé cílové skupiny a vsadila na YouTube jako na hlavní médium.

Zdroj: Ikea, YouTube

Cena poroty za kreativní inovaci: Škoda Auto

Když se před 125 lety začala psát historie českého automobilového průmyslu, společnost Škoda Auto byla u toho. Značka chtěla toto významné výročí oslavit připomenutím některých zásadních milníků své historie. Jak ale mluvit o historii moderně? Škoda Auto uvedla na trh sérii videí představující klíčové inovace v historickém kontextu, avšak s přesahem do současnosti. YouTube kanál byl hlavní platformou tohoto exkluzivního obsahu a kampaň celkem přinesla více než 9 milionů zhlédnutí. Tato práce získala zvláštní cenu poroty za kombinaci zajímavého obsahu a příkladného řemeslného zpracování.

Zdroj: Škoda Auto

Přehled  oceněných značek a agentur YouTube Works

kategorie značka společnost reklamní agentura mediální agentura
Grand Prix & Nejlepší integrace YouTube  Zlatý Bažant Heineken Made by Vaculik Dentsu
Nejlepší sociální dopad pomocí YouTube Ikea Ikea Triad Advertising, Bistro Films  Dentsu
Nejlepší dlouhodobé využití YouTube Maybeline  L'Oréal McCann, BnT Wavemaker
Nejlepší spolupráce s influencerem Tatra Banka Tatra Banka This Is Locco  
Nejlepší využití YouTube pro výkonnostní marketing Sportisimo Sportisimo Boomerang film  
Nejlepší mediální strategie Ikea Ikea Kaspen / Jung von Matt Dentsu
Cena poroty za kreativní inovaci Škoda Auto Škoda Auto Peppermint Digital PHD

Zdroj: YouTube

Složení poroty

 • Lenka Auerová, Operations Director, Adexpres
 • Pavel Flégl, Creative Director, Isobar
 • Matouš Fridrich, Creative Director, Triad Advertising
 • Andrea Hurychová, Managing Director & Founder, WeDigital
 • Daniel Kafka, CEO, Fragile media
 • Adéla Krausová, Managing Director, WMC/GREY
 • Peter Michalka, Adman, Respect APP
 • Anna Olvecka, Head of Client Service, Performics
 • Michal Pastier, Creative Director, Co-founder, Darwin & the Machines
 • Tomáš Varga, CEO Central Europe, Publicis Groupe
 • Hana Zachová, Brand Lead, Glami

Záznam z předávání můžete zhlédnout níže:

Zdroj: YouTube

-mav-