Evropská vysílací unie je znepokojena vývojem kolem ČT

pátek, 9. dubna 2021, 18:55 Aktuality, TV MediaGuru

Evropská vysílací unie (EBU) dnes varovala před sílícím tlakem na Českou televizi.

Evropská vysílací unie (EBU) dnes varovala před sílícím tlakem na Českou televizi. Snaha o podkopání nezávislosti veřejnoprávní televizní stanice je podle ní zvláště znepokojivé v době, kdy se Česká republika chystá na podzimní volby.

"Po celé Evropě se čím dál tím více vlád snaží umlčet hlasy opozice omezováním svobody tisku a vyvíjením neoprávněného tlaku na veřejná média. Posledním příkladem je ohrožená nezávislost České televize," uvedli v prohlášení zaslaném ČTK prezidentka EBU Delphine Ernotte Cunciová a generální ředitel EBU Noël Curran.

"V posledních měsících jsme byli svědky sílící politizace Rady ČT a pokusů zpochybnit a podkopat pozici vedení této televizní stanice. Jsme znepokojení tím, že na užším seznamu kandidátů do volby příští Rady ČT, která se uskuteční 13. dubna, jsou jen kandidáti spojení s vládní stranou," dodává prohlášení.

Česká republika se tak stala po Maďarsku a Polsku další zemí, o jejíž mediální nezávislost EBU vyjádřila obavy. Zdůraznila přitom význam ochrany mediálního pluralismu ve stále ještě mladých demokraciích střední Evropy.

Údaje z oxfordského Institutu Reuters pro studia žurnalismu ukazují, že ČT je nejvyužívanějším zpravodajským zdrojem v ČR. Šedesát procent všech obyvatel země tuto stanici využívá nejméně jednou týdně a České televizi věří více obyvatel ČR, než kterémukoli jinému zpravodajskému médiu, uvedla EBU.

"Tato důvěra je důkazem nezávislosti, kterou Česká televize prokázala ve svém přístupu ke zpravodajství a soudobým událostem," napsala EBU. "Ovšem během posledních měsíců začalo být znepokojivě zřejmé, že se vláda ČR snaží vyvinout tlak právě na tuto nezávislost - ať už přímo nebo nepřímo."

"Zdá se, že cílem tohoto tlaku je zbavit funkce široce uznávaného generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, který je zároveň viceprezidentem EBU a první osobou ze zemí střední a východní Evropy, který tuto pozici zastává," dodává prohlášení EBU.

O vyjádření EBU informovala také agentura Reuters, která připomněla, že Česká televize vysílá investigativní reportáže a informuje o problémech, které jsou často nepříjemné vysoce postaveným státním činitelům. ČT je často kritizována prezidentem Milošem Zemanem, politickým spojencem premiéra Andreje Babiše, a také krajně pravicovou stranou SPD, dodal Reuters.

Evropská vysílací unie sídlí v Ženevě a je přední světovou aliancí veřejnoprávních médií. Její základnu tvoří 116 členských organizací z 56 zemí Evropy a dalších 34 přidružených organizací v Asii, Africe, Austrálii, Oceánii a v Americe. Členské organizace provozují více než dva tisíce televizních, rozhlasových a online kanálů a služeb.

-čtk-