Mlynář z PPF a radní ČT Lipovská se vyjádřili ke své schůzce

středa, 28. dubna 2021, 18:00 Aktuality, TV MediaGuru

Členka Rady České televize Hana Lipovská a ředitel investiční skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář se na sociálních sítích vyjádřili ke své schůzce.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Členka Rady České televize (ČT) Hana Lipovská a ředitel investiční skupiny PPF pro vztahy s veřejným sektorem Vladimír Mlynář se dnes na sociálních sítích vyjádřili ke své schůzce. Lipovská na facebooku uvedla, že se na setkání dozvěděla o tom, že PPF počítá s odvoláním generálního ředitele ČT Petra Dvořáka, a Mlynář se zajímal o to, kdo bude Dvořákovým nástupcem. Mlynář na twitteru napsal, že ČT není věcí PPF a Lipovská manipuluje. PPF vlastní komerční televizi Nova, v jejímž čele Dvořák stál před nástupem do ČT. PPF ani ČT se ke schůzkám nechtěly vyjadřovat.

Zdroj: twitterový účet Vladimíra Mlynáře

Lipovská na facebooku vysvětluje, proč se zajímá o počítačovou školu Gopas, v níž má podle radní Dvořák čtvrtinový podíl a u níž si ČT v minulosti objednávala školení. Rada České televize počátkem dubna vyzvala Dvořáka, aby s ohledem na Gopas vysvětlil svůj možný střet zájmů. Radní také požádali, aby Dvořák sdělil, zda vedle Gopasu vlastní podíly v dalších firmách spolu se šéfem a spoluvlastníkem PPF Ladislavem Bartoníčkem či dalšími lidmi. Dvořák již dříve tvrzení, že je ve střetu zájmů, odmítl. Dozorčí komise Rady ČT nezjistila v obchodních vztazích ČT a Gopasu žádné nedostatky.

Lipovská na facebooku informovala o schůzce z 19. března, podle ní o setkání požádal Mlynář. „Vladimír Mlynář rozhovor se mnou jako členkou Rady ČT začal tím, že počítají (rozuměj: PPF) s odvoláním Petra Dvořáka z vedení ČT. Řekl větu, které jsem v dané chvíli nerozuměla: že ho už nemají důvod nijak chránit," napsala Lipovská. Mlynář se podle ní ptal, kdo bude novým generálním ředitelem ČT, "protože PPF by prý potřebovala, aby se ČT připojila k plánům Novy na zpoplatnění obsahu pro diváky".

Radní ČT také uvedla, že ji Mlynář požádal, jestli by nemohla zajistit, aby důvodem k odvolání Dvořáka z čela ČT nebylo jeho společné podnikání s Bartoníčkem. "Na základě tohoto setkání jsem považovala za nutné začít vazbu Petra Dvořáka na PPF a Ladislava Bartoníčka zkoumat důkladněji," napsala Lipovská.

Podle Mlynáře Lipovská manipuluje. Uvedl, že se s ní setkal dvakrát a poprvé to bylo na její žádost. „A ano, neorodoval jsem za PD (Petra Dvořáka), protože Česká televize není věc PPF. A ona mi sama řekla, že nemá důvod na PPF v souvislosti s Českou televizí útočit. S tím jsme se rozešli," doplnil.

Petr Dvořák je generálním ředitelem ČT od podzimu 2011, do vedení veřejnoprávní televize nastoupil po sedmi letech v čele televize Nova. Od října 2017 vykonává Dvořák v ČT druhý šestiletý mandát. Jeho vztahy s Radou ČT se výrazně zhoršily po její loňské obměně, kdy do kontrolního orgánu zasedla ekonomka a spolupracovnice Jany Bobošíkové Lipovská, novinář Pavel Matocha, který je nynějším předsedou rady, nebo moderátor Luboš Xaver Veselý.

Vyjádření Hany Lipovské na Facebooku

Proč řeším GOPAS aneb moje schůzka s Vladimírem Mlynářem z PPF
Známý Tocquevilllův paradox demokracie tvrdí, že demokratickým způsobem může být demokracie zrušena. Tak jako v Německu v letech 30. nebo u nás v letech 40.
Paradox demokracie je vlastně paradox slušnosti. Slušnost nemá v rejstříku svých nástrojů lži, manipulaci, korupci, vyhrožování, zastrašování, nebo propagandu. Slušnost má k dispozici „pouze“ pravdu.
Aby bylo možné s pravdou seznámit veřejnost a bojovat proti lži, je potřeba předkládat konkrétní fakta. Mnohdy důvěrná. Jenže slušnosti se příčí zveřejnit zprávy odborných komisí dříve, než projdou demokratickým procesem a jsou oficiální a všem dostupné.
Slušnost nevytrhává z kontextu vhodné věty a nepředává je médiím jako podpultovku. Slušnost se nesnižuje k řízeným únikům informací a ke kupčení s nezákonně získanými údaji. A proto, bohužel, nacházíme slušnost nejčastěji vystavenou na pranýři, zablácenou a pošpiněnou tak, že sama o sobě působí nedůvěryhodně a hloupě. A vypadá to, že prohrává. Zdánlivě.
Možná je proto načase začít rozlišovat mezi slušností a přeslušnělostí, mezi povinností hájit pravdu a neopodstatněnými skrupulemi. Možná je na čase vysvětlit, proč jsem se začala kauzou Gopas generálního ředitele Dvořáka zabývat a proč se nenechávám umlčet, i když by mlčení bylo tak pohodlné.
Poté, co Rada ČT schválila 10. března 2021 tzv. vytýkací dopis generálnímu řediteli Dvořákovi ve věci galerie Leica, mě 16. března požádal o schůzku ředitel pro vztahy s veřejným sektorem skupiny PPF Vladimír Mlynář.
❗PPF chrání Petra Dvořáka v křesle generálního ředitele ČT ❗
Setkali jsme se veřejně a oficiálně jen několik dní před smrtí Petra Kellnera v pátek 19. března v dejvické centrále PPF a já jsem se nestačila divit. Vladimír Mlynář rozhovor se mnou jako členkou Rady ČT začal tím, že počítají (rozuměj: PPF) s odvoláním Petra Dvořáka z vedení ČT.
Řekl větu, které jsem v dané chvíli nerozuměla: že ho už nemají důvod nijak chránit. A že Dvořákova cena na trhu manažerů vzhledem k jeho chování vůči svému kontrolnímu orgánu (Rada ČT) klesá, proto mu práci po jeho odchodu z ČT v žádném případě nedají.
Úvodní slovo pana Mlynáře mě překvapilo. Já sama jsem s odvoláváním generálního ředitele nepočítala; nechtěla jsem je vyvolat, a naopak jsem po celou dobu opakovaně požadovala, abychom společně nalezli systém práce, ve kterém ředitel začne televizi řídit, Rada kontrolovat a zákon bude naplněn.
❗Problém pro PPF: společný byznys Bartoníčka a Dvořáka❗
Po tomto úvodu mě pan Mlynář požádal, jestli bych nemohla zajistit, aby důvodem k odvolání generálního ředitele Dvořáka nebylo jeho společné podnikání se spolumajitelem PPF Ladislavem Bartoníčkem, protože taková publicita by PPF poškodila. Prý ho o to „Laďa“ sám požádal.
A vzápětí se začal ptát, kdo bude novým generálním ředitelem ČT, protože PPF by prý potřebovala, aby se Česká televize připojila k plánům Novy na zpoplatnění obsahu pro diváky.
❗Netančím, jak PPF píská. Zodpovídám se poslancům❗
Po necelé hodině evidentně byla ze strany PPF věc považována za vyřízenou. Pochopila jsem, že tito lidé jsou zvyklí, že se jejich přání bez diskuse plní. Jen nejsou zvyklí na nezávislé zástupce občanů, kteří se nenechávají ovládat.
Na základě tohoto setkání jsem považovala za nutné začít vazbu Petra Dvořáka na PPF a Ladislava Bartoníčka zkoumat důkladněji. A jednotlivé věci do sebe začaly zapadat.
Právě proto nejsem ochotná nechat se zastrašit. Má smysl za pravdu bojovat, i když proti člověku stojí mediální kolos, politická síla a velký kapitál. Protože svoboda se nedá koupit a demokracie se nedá nařídit. Musíme o ně bojovat. V duchu hesla, kterým se snažím celý život řídit:
„Neboj se, mluv a nemlč.“

-čtk-