Nova přibližuje online zpravodajství televizní podobě

pátek, 30. dubna 2021, 11:55 Internet & Mobil, TV MediaGuru

Zavedení nové rubriky TN Live a vybudování nového internetového zpravodajského studia umožní propojovat zpravodajské internetové a televizní formáty.

Kamil Houska, zdroj: TV Nova

Kamil Houska, zdroj: TV Nova

Zavedením nové sekce živého vysílání TN Live chce televizní skupina Nova rozšířit zpravodajství na internetu, nevytváří tím ale internetovou zpravodajskou televizi, řekl novinářům ředitel sekce zpravodajství a publicistiky TV Nova Kamil Houska. „Stejně tak nevidíme efekt ve vytváření ryze zpravodajského kanálu. Na druhou stranu víme, že lidé víc konzumují zprávy na internetu a že je vyžadují ve vizuální podobě,“ vysvětlil. Nova se proto i v souvislosti s celkovou strategií posilování skupiny na internetu rozhodla od pondělí 3. května spustit živé vysílání TN Live, které má obohatit obsahovou nabídku zpravodajského portálu TN.cz. „Nechceme konkurovat zpravodajským webům v počtu zpráv, ale tím, co je naší předností, a to je velké množství video obsahu a možnosti živých vstupů. Tak chceme znásobit počet návštěv na našem webu,“ popsal.

O kolik se může díky nové sekci zvýšit návštěvnost webu TN.cz, neuvádí, ale dosavadní zkušenost ukazuje, že zájem o zpravodajské informace je vysoký a během dne se podle vývoje může zvýšit i šestinásobně. „Nějaký čas bude trvat, než si uživatelé zvyknou, že jim živé vysílání nabízíme. Může to trvat i rok,“ myslí si Kamil Houska. Pokud se formát živého vysílání osvědčí, Nova nevylučuje jeho rozšíření. To ale teď není prioritou.

Živé vysílání nemá být kontinuální během celého dne, ani není až na výjimky pevně dáno jeho časové schéma. Předpokládá se ovšem, že minimálně tři až pět hodin denně by vysílání mělo probíhat. „Nepůjde ale o tři nebo pět hodin v kuse,“ říká Houska. Nova chce divákům streamovaný obsah nabízet v momentech, kdy si to situace vyžádá. „Řekli jsme si, že když budeme něco streamovat, tak tomu dáme televizní formát. Nepůjde jen o vysílání samotné události – například tiskové konference. Naše vysílání začne už před jejím začátkem, abychom diváky uvedli do kontextu, a bude pokračovat i po jejím skončení, kdy ji doprovodíme například diskusí s hosty,“ přiblížil.

Na TN Live se dále objeví stávající internetové zpravodajské pořady, jako ekonomické rozhovory nebo pořad Nastartujme Česko. Pevné místo bude mít ve vysílání denní formát shrnující události dne od 18:30, který by měl být jakousi předehrou k Televizním novinám vysílaným na hlavním kanálu skupiny Nova. V nabídce se objeví také dva sportovní magazíny, které se budou vysílat v pondělí a v pátek.

Nova za tímto účelem proto poslední tři měsíce pracovala na stavbě nového studia, určeného jen pro internetové zpravodajské vysílání. Studio je ale postaveno tak, že umožňuje využít výstupy i do dalších kanálů včetně televizního vysílání. Je vybaveno automatickými kamerami, které lze ovládat pomocí kliků z režie, a celkově k jeho obsluze stačí jeden až dva lidé. Napojeno je na satelitní trasy, přináší živé záběry o meteorologické situaci v celém Česku díky rozmístění 150 kamer v terénu, využívá Apple TV, dokáže přenášet záběry z různých komunikačních platforem (Skype, MS Teams, Zoom apod.) či zprostředkovat posty na sociálních sítích nebo jakýkoliv obsah z internetu přímo do vysílání. „Chtěli jsme skloubit lehkost internetu s profesionalitou televizního studia,“ líčí technický ředitel Novy Josef Uher.

Nova spustí na webu TN.cz živé vysílání TN Live

středa 28. dubna 2021

Nově vybudované studio se nachází v bezprostřední blízkosti „velkého televizního studia“. Vysílání z obou těchto studií lze propojovat. „Internetové studio je využitelné pro hlavní zpravodajskou relaci, můžeme je kombinovat. Pokud budeme chtít udělat analýzu a využít hosty ve studiu, můžeme vysílat z internetového studia a pak přepnout do hlavního,“ popisuje Kamil Houska. Také internetové a televizní formáty se tak mohou na jednotlivých platformách prolínat.

-mav-