Soud: CPI dostane z prodeje částí Mladé fronty 25,8 mil. Kč

pátek, 30. dubna 2021, 16:50 Aktuality, Tisk MediaGuru

Krajský soud v Českých Budějovicích vyhověl návrhu, aby firma CPI dostala z výtěžku prodeje částí vydavatelství 25,8 milionu Kč.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Krajský soud v Českých Budějovicích v pátek vyhověl návrhu insolvenční správkyně vydavatelství Mladá fronta, aby firma CPI dostala z výtěžku prodeje částí vydavatelství 25,8 milionu Kč. CPI je jedním ze zajištěných věřitelů. Proti vyplacení výtěžku podala námitky firma Crane Constancy Investments (CCI), ty soud odmítl. Pro vyplacení se vyjádřila i státní zástupkyně. CCI zváží odvolání.

Firmě CPI, jejímž většinovým vlastníkem je Radovan Vítek, dlužilo vydavatelství Mladá fronta 23,2 milionu Kč. Tak vysoký úvěr CPI poskytla Mladé frontě, na úrocích vznikl další dluh. CPI vlastnila jako zajištěný věřitel některé ochranné známky i internetové domény jako euro.cz nebo profit.cz. Provoz vydavatelství ukončil loni soud.

„Soudce vydá usnesení, kterým návrhu insolvenční správkyně vyhoví. Přikláním se k právní argumentaci, jak ji po dlouhou dobu v řízení uvádí insolvenční správkyně," řekl soudce Miloš Vondráček.

Peníze se podařilo získat prodejem on-line divize Mladé fronty, ochranných známek některých časopisů i tím, že insolvenční správkyně Petra Hýsková vymohla část pohledávek z obchodního styku. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. „Důležité je, že zajištěný věřitel dostane zpátky své peníze, které prokazatelně investoval," řekla ČTK Hýsková.

CCI před jednáním v insolvenčním rejstříku žádala, aby soud návrh zamítl. „Namítáme, že CPI není zajištěný věřitelem. Toto opíráme o skutečnost, že úvěrová smlouva byla uzavřená bez souhlasu věřitelského výboru. Věřitelský výbor byl podle našeho názoru jmenován podjatým soudcem. Rozhodovat o výplatě tomuto věřiteli je minimálně předčasné," řekl právník CCI Petr Houžvička. Jak řekl ČTK, firma zváží, zda se odvolá. Podle CPI byly námitky CCI nedůvodné, vyplývá z dokumentu v insolvenčním rejstříku.

Návrh Hýskové podpořila státní zástupkyně Michaela Hojdarová. Podle ní je odůvodněný, argumenty CPI označila za přiléhavé. „Odkazují na platnou judikaturu. Naproti tomu CCI neuvedl žádné konkrétní skutečnosti ani důkazy, kterými by prokazoval existenci zástavního práva k pohledávkám. Státní zastupitelství se domnívá, že je důvod, aby soud vyslovil souhlas s vydáním výtěžku," řekla Hojdarová.

Hýsková již dříve soudu také navrhla, aby jí přiznal zálohu na odměnu z výtěžku prodaného majetku 1,11 milionu korun.

Provoz vydavatelství Mladá fronta ukončil loni před Vánoci soud. Věřitelé žádají asi 400 milionů Kč. Kumulovaná ztráta Mladé fronty byla koncem loňského roku téměř 200 milionů, zaměstnancům dlužila mzdy.

V lednu se v dražbě prodala Online divize vydavatelství včetně ochranných známek tištěného časopisu Euro, koupila ji společnost Internet Info za 15,8 milionu Kč. Stejný měsíc se vydražily některé časopisy za téměř 4,2 milionu. V únoru koupila firma Albatros Media za 14 milionů knižní divizi vydavatelství.

-čtk-