Člověk v tísni nabízí s Červeným sluchátkem pomoc s dluhy

čtvrtek, 20. května 2021, 14:50 Aktuality, Reklama MediaGuru

Človek v tísni v nové kampani představuje Červené sluchátko, další způsob pomoci zadluženým lidem.

Klíčový vizuál ke kampani Červené sluchátko, zdroj: Člověk v tísni

Klíčový vizuál ke kampani Červené sluchátko, zdroj: Člověk v tísni

Organizace Člověk v tísni spustila novou kampaň, v níž představuje Červené sluchátko, další způsob pomoci zadluženým lidem. Chce je vyburcovat, aby překonali strach a ozvali se. Klíčovým prvkem kampaně je speciální webová stránka cervenesluchatko.cz s jednoduchým formulářem, do kterého stačí zadat telefonní číslo a dluhoví poradci se ozvou zpět.

„Již nyní čelí v České republice přes 700 tisíc osob více než čtyřem milionům exekucí. Tato čísla v sobě navíc nezahrnují důsledky současné koronakrize, proto se dá očekávat, že se počet lidí v dluhové pasti v následujících měsících výrazně zvýší,“ popisuje aktuální stav Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Helplinka se přitom během pandemie stala účinným nástrojem pomoci – jen během loňska na ni volalo přes 3800 lidí, což je o 100 % více než v předchozím roce. Od začátku letošního roku to bylo již přes 1500 lidí.

Myšlenka na osvětovou kampaň vznikla v agentuře VMLY&R, jež s Člověkem v tísni spolupracovala například na kampani Zadlužené děti. Své služby poskytla organizaci pro bono. 

Kreativní idea stojí na insightu, že se většinou ostýcháme telefonovat s cizími lidmi. A to platí dvojnásob, pokud je potřeba mluvit o vlastních dluzích. „Dobře víme, že většina z nás zkrátka nerada zvedne sluchátko a sama někomu cizímu zavolá. A co teprve, když si máme říct o pomoc. Rozhodli jsme se s touhle bariérou vypořádat. Proto je tu první helplinka, která zavolá vám, stačí zanechat kontakt,“ říká Tomáš Novotný, Executive Creative Director VMLY&R, a dodává: „Výrazným vizuálním symbolem kampaně je červené sluchátko, které se objeví nejen v tradičnějších komunikačních kanálech, ale i fyzicky ve veřejném prostoru a v interakci s influencery.“

Kampaň už od dubna běží převážně v printu a na venkovních reklamních plochách, doplňuje ji online. Odkazuje na webovou stránku cervenesluchatko.cz, kde je nejen možné zanechat své telefonní číslo, ale i využít videokonzultace. Součástí jsou také nahrávky autentických příběhů lidí, kterým se povedlo ze dna dluhové propasti uniknout. Namluvili je herci Miroslav Hanuš a Sabina Remundová. Doprovodnou hudbu k nim složil Matěj Kroupa.

V květnu navazuje spolupráce se známými osobnostmi, například s Ladislavem Ziburou, Marthou Issovou, Janou Plodkovou, Ivou Pazderkovou, Terezou Kadeřábkovou, a influencery Pedrem, Not So Funny Any či Bé Hà (Style With Me). Ti se od 3. do 12. května zapojili na Instagramu do osvětové štafety, kdy první influencer započal svým videem v rámci Instagram Stories řetěz předávání skutečného červeného sluchátka a současně informoval o kampani. Každý den „zvedli“ sluchátko další influenceři, kteří se zapojili do řetězové výzvy, a navázali svým video vstupem.

V poslední fázi přibudou 3D instalace symbolického červeného sluchátka, které budou k vidění v průběhu června ve vybraných českých městech. Pozornost kolemjdoucích budou lákat skutečné příběhy lidí – mají sloužit nejen jako varování, ale především jako naděje, že i problémy s dluhy mají východisko. 

Instalace se po dobu jednoho dne poprvé objeví 2. června v Praze na Andělu. Následovat budou vybraná města ve středních Čechách, v Ústeckém kraji a ve východních Čechách všude tam, kde fungují mobilní dluhové poradny Člověka v tísni. 

Vizualizace 3D instalace, zdroj: Člověk v tísni

Vizualizace 3D instalace, zdroj: Člověk v tísni

Kampaň využívá online a offline mediální prostor v hodnotě přesahující pět milionů korun. Poměr outdooru k printu je zhruba 60 % ku 40 % z celé mediální hodnoty, online je zastoupen v řádu procent.

Celou produkci včetně přípravy instalací má na starosti produkční manažer z agentury VMLY&R Tomáš Tomášek ve spolupráci s GPS Production. O média se postarala agentura Wavemaker a partneři. Zvuk zajistilo studio Soundsquare. Web je dílem společnosti Pixman. PR, media relations a realizace spolupráce s influencery si zajištuje Člověk v tísni. 

-stk-