Coca-Cola je v Česku 50 let, navyšuje reklamní rozpočet

čtvrtek, 20. května 2021, 07:35 Marketing, Reklama MediaGuru

Půlstoletí od začátku výroby na území tehdejšího Československa si letošní letní kampaní připomene Coca-Cola. Významně navýšila i reklamní rozpočet.

Zdroj: Coca-Cola

Zdroj: Coca-Cola

Coca-Cola si letos v létě připomene 50 let od postavení první výrobní linky v tehdejším Československu. U této příležitosti spustí v červnu kampaň, jejíž součástí bude nejen televizní spot, ale i spotřebitelské soutěže či speciální design lahví.

Poprvé se Coca-Cola začala vyrábět na českém a slovenském území, konkrétně v obci Modřice, v roce 1971, kdy byla dostupná pouze jedna varianta – klasický nápoj v ikonické skleněné lahvi o objemu 250 ml. V prodeji byla jen v Tuzexu, v restauracích 1. a 2. kategorie, případně ve vlaku či v letadle. Československo se tak stalo čtvrtou socialistickou zemí, ve které se nápoj vyráběl a 135., kde se prodával. Dnes se vyrábí Coca-Cola v pražských Kyjích, čeští i slovenští zákazníci si mohou vybrat z devíti variant a zakoupit je v široké škále obchodů. Zatímco v prvním roce se vyrobilo přes 18 mil. litrů Coca-Coly, dnes je produkce jedenáctinásobná. 

Historie značky Coca-Cola v České republice

1945 – Coca-Cola se poprvé objevuje na území Československa, kdy ji američtí vojáci mění za pivo

1968 – v čase liberalizaci začíná iniciace výroby Coca-Coly v Československu

1969 – Národní podnik Fruta Brno odesílá do New Yorku první návrh smlouvy, přičemž pro výrobu byla vybrána konzervárna v obci Modřice

1971 – udělení licence a zahájení výroby Coca-Coly ve státních firmách

1990 – jednání s Pražskými cukrárnami a sodovkárnami

1991 – produkci ve státním podniku přebírá soukromý botler, společnost Coca-Cola Amatil

1993 – otevření výrobního závodu Praha-Kyje

1994–2016 – výroba v Lúke na Slovensku

2000 – na trh vstupuje společnosti Coca-Cola Hellenic

2017 – fúze společností v Česku a na Slovensku

Výročí si značka na obou trzích připomene rozsáhlou kampaní, na kterou alokuje 40 % svého letošního reklamního rozpočtu. „Oproti předchozímu roku jsme rozpočet výrazně navýšili, přece jen 50 let slavíme jen jednou za život,“ podotýká Jonas Mäkilä, marketingový ředitel Coca-Cola HBC ČR/SR.

Od června bude v obchodech i restauracích uveden nový design lahví, na kterých se objeví 50 architektonických symbolů z obou zemí se sloganem „50 let spolu“.

U příležitosti 50. výročí od spuštění výroby na tuzemském trhu uvede Coca-Cola i speciální design lahve, zdroj: Coca-Cola.

U příležitosti 50. výročí od spuštění výroby na tuzemském trhu uvede Coca-Cola i speciální design lahve, zdroj: Coca-Cola.

Dále bude kampaň k vidění v televizi a na internetu. Do televizního vysílání bude nasazen spot s hudbou od Kapitána Dema a Pokáče, v online prostředí bude značka pracovat s faktografickým webem, kde bude podrobně popsána historie značky i její výroby na obou trzích, nacházet se zde bude i galerie historických fotografií, přání a interaktivní prvky, například kvíz.

Součástí kampaně bude také spotřebitelská soutěž o 550 cen, jež odstartuje v červenci a potrvá 50 dní. Hrát se bude jednak o jubilejní mince v hodnotě 35 tisíc korun za kus, jednak o hmotné ceny či zážitky, mimo jiné o výlet karavanem, kola a jiné.

V neposlední řadě Coca-Cola spustí i CSR roadshow po Česku a Slovensku. „V rámci výročí jsme ve spolupráci s vybranými dlouhodobými partnery Českým a Slovenským červeným křížem, Nadací Terezy Maxové a Úsmev ako dar připravili projekt s názvem ,50 míst pro dobrý skutek’. Ten pomůže vzdělat zaměstnance dětských domovů a dalších sociálních služeb tak, aby ještě lépe mohli pomáhat těm, kteří to opravdu potřebují,“ vysvětluje Joonas Mäkilä.

Vše završí závěrečná oslava, jež se bude konat v České republice i na Slovensku.

-stk-