Google vylepšuje možnosti online nakupování

neděle, 23. května 2021, 09:00 Internet & Mobil MediaGuru

Technologický gigant uzavřel partnerství se společností Shopify a po vzoru Pinterestu přichází s vizuálním vyhledáváním.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Google přichází s novinkami, které mají zpříjemnit online nákupy a rozšířit okruh produktů a e-shopů zapojených do jeho reklamní sítě. V první řadě provozovatel dominantního internetového vyhledávače během své každoroční konference I/O oznámil partnerství s kanadským dodavatelem e-shopů na klíč Shopify, čímž Google rozšířil svůj okruh spolupracujících obchodníků o 1,7 milionu. Jejich nabídku mají uživatelé vidět nejen kolem výsledků vyhledávání či na YouTube, ale zejména pak v nákupní sekci Googlu. Jeho mateřský Alphabet se tak snaží navázat mimo jiné na loňské trendy, kdy i kvůli dopadům pandemie koronaviru zaznamenal prudký rozmach prakticky veškerý digitální byznys. Google uvádí, že za rok 2020 zaznamenal nárůst počtu obchodníků na svých platformách o 80 procent. Kromě toho přibyde i nabídka způsobů, jak virtuálním katalogem zboží „listovat.“ Firma po vzoru Pinterestu oznámila i takzvané vizuální vyhledávání, které se od jeho provedení v rámci sociální sítě v klíčových ohledech neliší. Zákazník má možnost přes Google nahrát fotografii či obrázek a nechat algoritmy zobrazit všechny produkty podobné těm na snímku.

Další novinky nejsou na první pohled tak výrazné, o to větší praktický užitek ale mohou mít. Technologický gigant se brzy chystá dát nabízet uživatelům možnost spárovat různé věrnostní programy obchodníků a značek s jejich Google účtem tak, aby bylo při vyhledávání produktů patrné, jak výhodnost případné koupě ovlivňují nejrůznější slevy. Firma konkrétně jmenuje řetězec Sephora, lze ale předpokládat, že funkce zahrne více společností než jen tento kosmetický maloobchodní řetězec.

Google kromě toho oznámil i update dalších svých služeb včetně internetového prohlížeče Chrome. Ten má napomáhat rozvoji e-commerce tím, že uživatele při spuštění browseru upozorní na to, pokud minule v nákupním košíku e-shopu nechal nezaplacené zboží. Nákupní chování mají ale více podporovat i Mapy Google, byť ještě úplně jiným způsobem. Ty mají v závislosti na hodině zvýrazňovat různé typy podniků. Pokud uživatel aplikaci spustí například ve všední den dopoledne, na prominentních pozicích mu bude zobrazovat spíše kavárny a podobné podniky „užitečné“ v danou dobu. Naopak večer Mapy Google nabídnou především tipy na dobré restaurace.

V rámci konference I/O dal Google ještě nahlédnout, na jakých technologických základech jeho pojetí e-commerce má stát. Takzvaný Shopping Graph představuje za pomoci umělé inteligence udržovanou databázi produktů a obchodníků, která bude brát v potaz kromě multimediálních prvků a informací poskytnutých samotnými značkami například i uživatelské recenze. S pomocí Shopping Graph se tak má dařit lépe určovat, co ten který uživatel uvidí za nabídku.

Z hlediska Alphabetu se průběžný rozvoj jeho přístupu k on-line nákupům jeví jako stále větší nutnost. Společnost eMarketer očekává, že podíl Googlu na americkém trhu s digitální reklamou navázanou na výsledky internetového vyhledávání dosáhne za letošní rok 57 procent. V případě Amazonu má jít o 19 procent. Nemá-li se dominance Googlu dále ztenčovat, bez průběžného vylepšování svých nákupních možností se zřejmě neobejde ani v dalších letech.

-riv-