Kosorín: Přihlášený uživatel je klíčový pro celý český trh

čtvrtek, 6. května 2021, 10:05 Internet & Mobil MediaGuru

„Naším cílem je, aby bylo možné i nadále na českém trhu reklamu efektivně a kvalitně cílit," říká Domink Kosorín.

Dominik Kosorín, zdroj: Seznam.cz

Dominik Kosorín, zdroj: Seznam.cz

V nejnovější epizodě podcastu Nejen o reklamě se Programmatic Manager Dominik Kosorín z technologické společnosti Seznam.cz věnuje jednomu z nejaktuálnějších témat pro všechny, kteří se nějakým způsobem zabývají cílenou reklamou. Omezení využívání cookies třetích stran v příštím roce totiž zásadně změní možnosti práce s daty pro kvalitní cílení. Řešení, která budou do budoucna udržitelná a zároveň efektivní, jsou náročná a komplexní. „V Seznamu se aktuálně snažíme o to, abychom měli co největší počet uživatelů přihlášených Seznam Účtem. Tuto technologii nabízíme jak našim partnerům, tak celému českému trhu,” říká v podcastu Kosorín.

Skončí v příštím roce byznys s cílenou reklamou?
Rozhodně končit nebude. Změní se pouze to, kdo bude schopný cílenou reklamu vydávat, kdo bude moci s cílenými daty pracovat a kdo přístup k těmto datům ztratí. Naším cílem je, aby bylo možné i nadále na českém trhu reklamu efektivně a kvalitně cílit. Díky tomu si publisheři zachovají příjmy z inzerce, uživatelé dostanou kvalitní obsah zdarma, a navíc nebudou muset sledovat reklamu, která neodpovídá jejich zájmům.

Řešením je pro vás mít co nejvíce přihlášených uživatelů nejen na Seznam.cz, ale i u vašich partnerů?
Ano, přihlášený uživatel je do budoucna klíčový. Na všech našich službách je cílem zajistit, aby přihlášených uživatelů bylo 100 %. Musíme jim nabídnout důvod se přihlásit a motivovat je. V současné chvíli je přibližně 76 % trafficu na seznamáckých webech tvořeno přihlášenými uživateli, a právě ti jsou teď v Seznamu prioritou.

Jak mohou vaše řešení využít ostatní publisheři?
Naším cílem je, aby byla identita jako základ digitálního ekosystému i nadále dostupná pro všechny strany, zejména menší hráče. Identifikátory na bázi autentizace, dnes typicky e-mailu, budou dle mého názoru do budoucna jedinou cestou, jak umožnit efektivní spolupráci mezi nezávislými subjekty na trhu digitální reklamy. Proto jsme třeba trhu zdarma nabídli přihlašování přes Seznam Účet podle standardu OAuth. Máme nově web pro vývojáře na této adrese. Na něm si může každý naše přihlašování pro svůj web nastavit, a využít tak naše know-how. Jako první velký vydavatel tuto možnost využívá mediální dům Vltava-Labe-Media na doménách Denik.cz nebo Kondice.cz.

Dominik Kosorín se v novém díle podcastu Nejen o reklamě dále věnuje tomu, co konec cookies třetích stran bude znamenat pro inzerenty, kteří mohou přijít o možnost cílené reklamy. Celou epizodu si můžete poslechnout zde. V podcastu Nejen o reklamě se odborníci věnují tématům jako e-commerce, Sklik, oborové služby, ale zvou si také externí hosty z jiných oborů.

-mav-