Online reklama je v Evropě jedničkou, rostla i v pandemii

středa, 26. května 2021, 07:50 Internet & Mobil MediaGuru

Investice do digitální reklamy na evropském trhu se v loňském roce navzdory pandemii zvýšily o 6 %. Pro letošní rok předpovídá IAB o něco vyšší růst.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Objem digitální reklamy v loňském roce se na evropském trhu meziročně zvýšil o 6,3 % a dosáhl 69,4 miliard euro. Vyplývá to z aktuální studie IAB Europe: Adex Benchamrk Study 2020, která byla představena v úterý odpoledne. Podle hlavního ekonoma IAB Europe Daniela Knapa byl vývoj v loňském roce nakonec lepší, než naznačovaly první odhady z jara 2020, kdy byl digitální reklamě předpovídám až 12% pokles. Už v loňském létě se směr začal obracet a trh nakonec dospěl až k 6% růstu, přestože šlo o nejslabší růst v uplynulých letech (viz graf). Do internetové reklamy vstoupili noví hráči a trh se velmi rychle zotavil.

Celkový podíl internetu na evropských marketingových investicích představuje 56,5 % a jde tedy o nejsilnější marketingový kanál.

Zdroj: IAB Europe

Zdroj: IAB Europe

V několika zemích zaznamenala digitální reklama i dvouciferný růst. Mezi tyto země patří i Česká republika, kde loni došlo k meziročnímu zvýšení investic do online reklamy o 15 %. Zpráva IAB také poukazuje na rozdíly ve velikosti digitální reklamy v jednotlivých evropských zemích. Dál se pak zvyšuje podíl programaticky nakoupené reklamy (loni v Evropě v průměru představoval téměř 51 %).

SPIR: Internetová reklama v roce 2020 rostla o 15 %, atakuje TV

pondělí 15. března 2021

K trendům loňského roku na poli digitální reklamy patří růst sociálních médií, videa a mobilní reklamy. Podíl mobilní reklamy na investicích do display reklamy se loni dotkl hranice 67 % (desktop 33 %). V případě vyhledávání představoval podíl mobilní platformy 54,5 %. Zatímco desktopová reklama klesá, mobilní reklama roste.

Z jednotlivých formátů jsou stále nejsilnější vyhledávání a display reklama, jejichž podíl je v zásadě vyrovnaný. Také jejich loňský meziroční růst byl obdobný (display: + 9 %, search: + 8 %). Nejrychlejší růst vykázaly v pandemii formáty na sociálních sítích, které si připsaly meziroční nárůst o 16 %, rostlo především video na sociálních sítích (+21 %). Podíl sociálních médií v rámci display reklamy představuje zhruba polovinu (23 %).

Zdroj: IAB Europe

Zdroj: IAB Europe

IAB si také všímá nástupu audio reklamy (podcasty, online rádia, hudební streamovací služby). Reklama v audiu loni vzrostla o téměř 16 % na 0,5 mld. euro.

Výhled pro letošní rok je podle prognózy optimistický, digitální reklama by měla v roce 2021 na evropském trhu vzrůst v průměru o téměř deset procent (+9,8 %) na 76,2 mld. euro. Přestože první čtvrtletí letošního roku bylo ještě opatrné, trh se postupně zvedá a ve druhém pololetí roku se očekává další růst.

Celá studie je k dispozici zde.

-mav-