Rada ČT: Rex Law má posoudit, zda je Dvořák ve střetu zájmů

pondělí, 31. května 2021, 16:00 Aktuality, TV MediaGuru

Radní vybírali mezi třemi advokátními kancelářemi. Vedle Rex Law šlo o firmy Noerr a Fröhlich & Partners.

Zdroj: Česká televize

Zdroj: Česká televize

Radní České televize vybrali advokátní kancelář Rex Law reprezentovanou Šimonem Petákem k vypracování právních posudků na možný střet zájmů generálního ředitele ČT Petra Dvořáka. Smlouvu na vytvoření posudků má na žádost rady uzavřít Dvořák. ČTK to sdělil předseda rady Pavel Matocha.

Radní vybírali mezi třemi advokátními kancelářemi. Vedle Rex Law šlo o firmy Noerr a Fröhlich & Partners. Vedení rady se rozhodovalo mezi šesti subjekty, ze kterých vybralo tři k hlasování.

„Mezi zbylými třemi subjekty, které byly zvažovány, ale nebyly nakonec vybrány, byl i tým právníků z vysokých škol, jak jej Radě ČT navrhl generální ředitel Petr Dvořák. Vedení Rady ČT je přesvědčeno, že právní posudek k možnému konfliktu zájmů generálního ředitele a možnému porušování zákona o České televize a dalších zákonů generálním ředitelem nemohou pro Radu ČT zpracovávat právníci vybraní generálním ředitelem, který tomuto podezření čelí," podotkl Matocha.

Posudek má vyhodnotit, zda Dvořák při souběhu výkonu funkcí v ČT a spoluvlastnictvím a členstvím v orgánech počítačové školy Gopas porušil zákon o ČT nebo jiné zákony a kodex a statut ČT. Dále má osvětlit, zda může mít příjmy od firmy, která s ČT obchoduje, a jestli by neměl podávat majetkové přiznání podle zákona o střetu zájmů. Posudek by měl také určit, jestli se Rada ČT řídí jenom zákonem o ČT nebo i dalšími právními normami, například zákonem o střetu zájmů.

Členka Rady ČT Hana Lipovská počátkem letošního dubna nařkla Dvořáka ze střetu zájmů kvůli tomu, že vlastní podíl ve společnosti Gopas, od které si televize objednala školení. Střet zájmů, za který by mu hrozilo odvolání z čela televize, Dvořák odmítl.

Rada se v minulosti zabývala i jeho angažmá ve správní radě výstavní síně Leica Gallery. Obchodní vztahy Gopasu a ČT prověřovala dozorčí komise rady, která zároveň měla zjistit, zda se ČT ve zpravodajství nevěnovala Leica Gallery častěji než jiným galeriím. V obou případech nezjistila žádné nedostatky. Střet zájmů ale neprověřovala.

-čtk-