Twitter umožní uživatelům posílat si spropitné

neděle, 9. května 2021, 07:55 Internet & Mobil MediaGuru

Už i tweetováním si půjde vydělat. Uživatelé mikroblogovací služby si nově mohou navzájem posílat spropitné.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Co dosud zkoušeli nadšenci neoficiálně přes nejrůznější softwarové doplňky, nyní lze dělat s přímým posvěcením Twitteru. Firma na svém blogu oznámila, že zavádí funkci spropitného. Zatím tedy jen pro omezený okruh uživatelů, kteří sociální síť používají v anglickém jazyce na mobilních telefonech a provozovatel služby je považuje za zajímavé experty, členy nevládních organizací, novináře či příslušníky jiných tvůrčích profesí. Okruh dalších lidí a jimi používaných jazykových mutací má brzy následovat.

Aktivovaná funkce je patrná na první pohled. V záhlaví profilu ji reprezentuje nová ikonka. Kdo ji tam nemá a chtěl by situaci změnit, musí si možnost přijímat peníze aktivovat ve svém nastavení. Samotná transakce následně probíhá prostřednictvím fintechových služeb jako Cash App, Patreon, PayPal, Venmo a Bandcamp. Twitter se na ně automaticky přesměruje s potřebnými údaji. To se však ihned ukázalo jako poměrně zásadní problém v souvislosti se zachováním anonymity. Jak upozornila analytička a šéfka společnosti SocialProof Security Rachel Tobacová, využívání PayPalu může mít pro majitele twitterových účtů nepříjemné důsledky. „Pokud pošlete spropitné přes PayPal, v detailu transakce uvidí příjemce peněz údaje s adresou vašeho bydliště,“ varuje Tobacová. Twitter zareagoval slibem, že v případě uvedeného platebního kanálu začne zobrazovat varování před prozrazením osobních údajů. O moc víc ostatně sociální síť dělat nemůže, neboť na PayPal coby cizí firmu de facto jen outsourcuje část funkcí.

Zdroj: Twitter

Twitter navíc deklaruje, že si z plateb nebere žádný podíl a dodává, že v případě používání androidové verze lze částku poslat i přes twitterovou obdobu Clubhouse s názvem Spaces. Clubhouse oznámil možnost odměňovat tvůrce ještě před Twitterem, v principu se obě jejich přístupy neliší – snad jen s tím, že aplikace specializovaná výhradně na mluvené slovo používá k převodu prostředků službu Stripe. Naopak Facebook chce nechat autory zajímavého audioobsahu odměňovat pomocí vlastní „měny“ v podobě hvězdiček směnitelných na dolary.

Twitter má ale ještě komplexnější záměry s monetizací obsahu. Mikroblogovací platforma Jacka Dorseyho svým aktuálním krokem dokládá, že své předsevzetí výrazně zapustit do Twitteru princip přímých plateb myslí vážně. Firma se dle dřívějších informací rozhodla monetizovat obsah například zpoplatněním exkluzivní produkce VIP tvůrců či mediálních domů, případně zrušením bezplatného používání nástavby Tweetdeck. „Jakkoliv jsme nadšeni z potenciálu zpoplatněných služeb, je důležité si uvědomit, že jsme stále ještě na začátku. Nacházíme ve velmi rané průzkumné fázi a neočekáváme, že by placený obsah generoval nějaké smysluplné příjmy ještě v roce 2021,“ upřesnil dříve Bruce Falck, obchodní ředitel Twitteru.

Spropitné samo o sobě sice firmě žádné peníze přímo nepřinese, přesto může mít v rámci strategie firmy své místo. Uživatelé se pomalu začnou sžívat s mikroplatbami coby se standardní „výbavou“ sociálních sítí a ti nejvýraznější si nejspíš snadno zvyknou na to, že si tweetováním mohou přijít na peníze ze spropitného. O to větší motivaci teoreticky získají k další produkci zajímavého obsahu, který přiková uživatele k obrazovkám. Spropitné zároveň může napovědět, jak velké částky jsou lidé ochotni platit.

-riv-