EU a Británie vyšetřují Facebook, Německo zase Google

sobota, 5. června 2021, 09:25 Internet & Mobil MediaGuru

Evropská komise začala vyšetřovat, zda Facebook nezneužívá svého postavení na reklamním trhu. Německý antimonopolní úřad zase vyšetřuje platformu Google News Showcase.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Evropská komise (EK) začala vyšetřovat, zda americká internetová společnost Facebook nezneužívá svého postavení na reklamním trhu. Komisi především zajímá, jak Facebook nakládá s daty zadavatelů reklamy a zda získané informace pak nezneužívá k tomu, aby jim konkuroval na trzích, kde sám působí. Komise jako příklad zmiňuje inzeráty uživatelů na nákup a prodej zboží přes Facebook Marketplace. Podobné vyšetřování zahájila i Británie.

„Facebook používají každý měsíc skoro tři miliardy lidí a dohromady téměř sedm milionů firem na Facebooku inzeruje. Facebook shromažďuje rozsáhlé soubory dat o aktivitě uživatelů své sociální sítě a dalších služeb, což mu umožňuje zaměřit se na konkrétní skupiny zákazníků," uvedla místopředsedkyně komise a komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová. „My se podrobně podíváme na to, zda tyto údaje Facebooku dávají nespravedlivou konkurenční výhodu," dodala.

Facebook v reakci uvedl, že bude plně spolupracovat jak s Evropskou komisí, tak s úřady v Británii. Ukáže se podle něj, že k vyšetřování není důvod. „Marketplace i seznamování lidem nabízejí více možností, oba produkty fungují ve vysoce konkurenčním prostředí, kde je mnoho velkých a zavedených služeb," uvedl Facebook podle agentury Reuters.

Evropská komise je výkonným orgánem Evropské unie a má rozsáhlé pravomoci, plní zároveň roli antimonopolního úřadu EU. Pokud dojde k závěru, že firma porušuje antimonopolní zákony, může jí v krajním případě vyměřil pokutu až deset procent z ročních tržeb. Facebook měl za loňský rok tržby 85,96 miliardy dolarů, pokuta v jeho případě by tedy mohla činit až 8,6 miliardy dolarů (přes 180 miliard Kč).

Firmy, které přímo konkurují i Facebooku, při propagaci svých služeb na jeho platformě mohou Facebooku poskytovat i komerčně využitelná data. Facebook by pak mohl tato data využít, aby konkuroval firmám, které mu právě tyto údaje poskytly.

„To se týká především poskytovatelů on-line inzerce, platforem, na kterých mnoho spotřebitelů v Evropě nakupuje a prodává zboží. On-line poskytovatelé inzerce propagují své služby na sociální síti Facebook a zároveň konkurují on-line inzertní službě Facebooku, která se jmenuje Facebook Marketplace," upřesnila komise. Služba Facebook Marketplace funguje od roku 2016 a k nákupu a prodeji zboží se používá v 70 zemích. EU se jí zabývá od roku 2019, poznamenala agentura Reuters.

Stejné vyšetřování zahájil i britský antimonopolní úřad CMA. „Snahou Evropské komise je s tímto úřadem úzce spolupracovat, jak bude nezávislé vyšetřování postupovat," píše se v tiskové zprávě EK.

Německý antimonopolní úřad vyšetřuje Google News Showcase

Německý antimonopolní úřad zase vyšetřuje platformu Google News Showcase, v rámci které americký internetový gigant Google platí médiím za zobrazování jejich zpravodajského obsahu. Informovala o tom dnes agentura Reuters. Google tuto platformu spustil loni na podzim.

Spolupráce s Googlem může být podle úřadu pro vydavatele zpráv atraktivní a může přinést spotřebitelům lepší informační služby. „Je nicméně potřeba zajistit, aby to nevedlo k diskriminaci mezi jednotlivými vydavateli," upozornil úřad. "Navíc nesmí silná pozice Googlu v přístupu ke konečným uživatelům vést k tomu, že bude vytlačena konkurenční nabídka vydavatelů či jiných poskytovatelů zpráv," dodal.

Google v reakci na vyšetřování uvedl, že jeho platforma News Showcase je jedním z řady způsobů, kterými podporuje novinařinu. „​Showcase je mezinárodní licenční program pro zprávy. Výběr partnerů je založen na objektivních a nediskriminačních kritériích," řekl mluvčí podniku Kay Oberbeck. Dodal, že Google bude při vyšetřování spolupracovat.

Letos v dubnu Google oznámil, že spouští program Google News Showcase také v České republice. Firma uvedla, že uzavřela licenční dohody s vydavatelstvími Echo Media, Economia, Forum 24, Internet Info a N media.

Německý antimonopolní úřad v květnu oznámil, že vyšetřuje, jak společnost Google nakládá s osobními údaji uživatelů a zda nezneužívá dominantního postavení na trhu. V rámci vyšetřování chce zjistit, zda Google uživatelům dává na výběr dostatek možností ohledně toho, jak bude s jejich osobními údaji nakládat a k čemu je může využívat.

-čtk-