Firmy i média pomáhají Moravě, vybírají peníze a posílají dary

pátek, 25. června 2021, 17:35 Marketing , Aktualizováno MediaGuru

Řada firem reagovala na následky přírodní katastrofy na jižní Moravě a do postižené oblasti posílá materiální i nemateriální pomoc.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Firmy i podnikatelé se snaží pomoct lidem na Břeclavsku a Hodonínsku, kteří byli postiženi ve čtvrtek večer ničivým tornádem. Nadace Karel Komárek Family Foundation alokuje na pomoc regionu postiženému přírodní katastrofou minimálně 150 milionů korun, z toho 50 milionů věnuje společnost Sazka. Pomoc je určena na dlouhodobou obnovu poničených obcí a také na okamžitou pomoc zaměstnancům skupiny a jejich rodinám. „Jsem rodákem z Hodonína a tato událost mne hluboce zasáhla. Teď je potřeba jednat rychle. Proto jsme hned vyčlenili potřebné peníze, které pomohou jednak vyřešit okamžité potřeby, tak postupně vrátit život tam, kde ho živel ochromil,“ uvedl Karel Komárek.

Největší firemní nadace v České republice, Nadace ČEZ, mimořádným hlasováním správní rady v pátek schválila uvolnění až 10 mil. korun obcím, které postihlo tornádo a další extrémní výkyvy počasí. Většina pomoci by měla směřovat na jižní Moravu.

T-Mobile se rozhodl zaslat částku ve výši 5 mil. Kč a klientům z okresů Hodonín a Břeclav poskytl volání i SMS na 30 dní zdarma. V případě potřeby časové období rozšíří. Operátor O2 nebude zákazníkům, kteří v postižených oblastech trvale žijí, do konce léta účtovat žádné poplatky za služby, které u operátora využívají. Na Hodonínsko posílá také techniky, aby co nejdříve zajistili zprovoznění a funkčnost služeb. Finanční pomoc regionu nabídne prostřednictvím Nadace O2 a jejího Fondu pomoci. Vodafone nabízí služby lidem a firmám v nejvíce postižených oblastech zdarma a o dalších formách podpory jedná.

Společnosti Penny a Billa ze skupiny Rewe vyslaly do zasažených obcí potravinovou pomoc a na snížení následků škod a obnovu obcí posílají společně 1 mil. korun. Kaufland a Lidl, patřící do skupiny Schwarz, darují celkově částku 10 mil. Kč. Obě společnosti také poskytnou dva kamiony humanitární pomoci a jsou v přímém kontaktu s krizovým štábem. Do materiální a potravinové pomoci nejpostiženějším oblastem na jižní Moravě se zapojilo i Tesco. V pátečních ranních hodinách vyslalo dodávky s dekami, sušeným masem, balenými vodami a dalšími nezbytnostmi do Břeclavi. Pomocné aktivity koordinuje přímo na místě operační tým Tesco. Rovněž Albert vypravil palety s vodami, občerstvením, čistícími prostředky a dezinfekcí. Pomáhá také svým zaměstnancům, kteří v místě utrpěli škody na majetku. V pomoci chce pokračovat i v následujících dnech. Hornbach poskytl materiální pomoc přímo krizovému štábu Jihomoravského kraje a nabízí také pomoc při renovaci zničených domovů a bytů. Pomoc je zaměřena na obce Lužice, Hrušky, Moravská Nová Ves, Mikulčice, Týnec a zasaženou část města Hodonín. Lidem z dotčených obcí nabízí v období od 25. června do 31. srpna 2021 nárok na mimořádné cenové zvýhodnění ve výši 20 %, které bude odečteno na pokladně.

Alza poslala kamion naložený karimatkami, spacáky a rychlovarnými konvicemi. Domácnostem v zasažených obcích také daruje nezbytné vybavení, jako jsou například domácí spotřebiče, či výpočetní technika v hodnotě 5 milionů korun.  Materiální pomoc doručil i eshop Košík, který do postižené oblasti vypravil 120 beden s dezinfekcí, hygienickými potřebami, balenou vodou nebo dětskými kašemi. S Federací potravinových bank spustil rovněž příspěvky pro jihomoravské potravinové banky. Zásilku základních potravin, hygienických i dětských potřeb vypravil také Rohlík. Společnost Coca-Cola zaslala na účet Českého červeného kříže částku 1 mil. Kč, zároveň i s organizací ADRA řeší další formy cílené pomoci. Do oblasti také vyslala nákladní vozy s vodou. Zaměstnanci McDonald’s z blízkých restaurací přiváží na místa jídlo a pití, které distribuují mezi zdravotníky hodonínské nemocnice, záchranáře, pracovníky bezpečnostních složek i obyvatele postižených obcí. Ve spolupráci s organizací Člověk v tísni vyhlásila také firma sbírku na pomoc rodinám, kterým tornádo zkomplikovalo život.

Do pomoci se zapojují i média. Společnost Seznam.cz věnovala do sbírky na pomoc postižené oblasti 3 mil. Kč. Nadační fond Českého rozhlasu společně s Radiožurnálem připravil charitativní projekt s názvem „Pomáhejte s námi Moravě“. Pomoc zahrnuje finanční sbírku a speciální web pro párování potřebných a dárců pomahejtesnami.cz. Charitativní projekt Nadačního fondu Českého rozhlasu Ježíškova vnoučata navíc věnuje milion korun na pomoc seniorům v postižených oblastech. Česká televize připravuje charitativní přenos z Mezinárodního folklorního festivalu Strážnice. Chystá i další akce na pomoc jižní Moravě, organizuje DMS sbírky. Ve středu 30. června od 20:10 odvysílá benefiční koncert z pražské Kampy. Vystoupí R. Krajčo, V. Dyk, D. Bárta, Čechomor, A. Plachetka, Buty s Mňágou a Žďorp a další.

Česká spořitelna zasílá lidem postiženým katastrofou částku ve výši 2 mil. Kč. Pomoc nabízí i Moneta Money Bank, v některých případech je ochotná odpustit dluh lidem zasaženým katastrofou. Skupina ČSOB spustila sbírku pro lidi zasažené živelnou katastrofou, do které se sama zapojuje. Ve spolupráci s Fórem dárců podpoří lokální organizace, které nyní na místě aktivně řeší pomoc v jednotlivých obcích. Pomoc připravuje i Komerční banka, a to se svou Nadací Jistota, v pátek také prodloužila otvírací hodiny svých poboček v Hodoníně a Břeclavi.

Dvě lékárny Dr.Max v Hodoníně a jedna pobočka této sítě v Břeclavi prodloužily na základě poptávky složek Integrovaného záchranného systému svou otevírací dobu a k dispozici budou od 8 do 20 hodin každý den týdne. Mimořádný režim má okamžitou platnost, a to do odvolání. 

Pomoc vyslala i automobilka Škoda Auto a její dceřiná společnost Škoda Auto DigiLab, provozující platformu sdílených automobilů HoppyGo, a formou sbírky rovněž zaměstnanci firmy. Automobilka poskytne vozy a jízdní kola domácnostem i dobrovolníkům, dále dodá finanční pomoc. Celkem přes 50 automobilů Škoda bude bezplatně k zapůjčení pro nezbytnou pomoc v zasažených obcích a městech. Využít je mohou dobrovolníci, humanitární organizace, ale i občané. Automobilka navíc expeduje přes 100 jízdních kol z kolekce Škoda.

Klientům postiženým živelnými událostmi na jihu Moravy je ČSOB Pojišťovna připravena vyplácet zálohy na pojistné plnění do druhého pracovního dne po nahlášení majetkové škody. Pojišťovna se dále rozhodla vyjít postiženým vstříc odpuštěním spoluúčasti za škody vzniklé v souvislosti s tornádem. Klientům, kterým tornádo zničilo osobní vozidlo, bude poskytnut náhradní vůz. Pojišťovna Kooperativa sdělila, že zálohy na škody vyplácí okamžitě a že peníze mohou mít klienti na účtech i do druhého dne.  Nad rámec pojištění organizuje i další pomoc. Ve spolupráci s ředitelem Agentury jižní Morava poskytne Nadace Kooperativy pomoc v podobě finančních darů nejpostiženějším obcím. Přes portál Darujme.cz pořádá speciální veřejnou sbírku, kam mohou zaměstnanci Kooperativy a dceřiných společností přispívat. Řeší i možnosti ubytování pro ty, kteří ze dne na den přišli o střechu nad hlavou a zjišťuje i možnosti dobrovolnické pomoci. Slavia pojišťovna uvedla, že klienti po nahlášení škody a jejím zdokumentování mohou začít okamžitě uklízet a nemusí čekat na likvidátory. Pojišťovna počítá s pravidly zjednodušené a zrychlené likvidace. Co nejrychlejší pomoc slibuje i Direct pojišťovna. Klientům s pojištěním majetku nabízí také náhradní ubytování, pokud je jejich domácnost neobyvatelná a rovněž i uskladnění vybavení domácnosti, pokud ji nelze po havárii zabezpečit. 

České dráhy připravily lůžkové vozy, které slouží k přechodnému spaní. Jsou k dispozici v obci Hruška. Do oblasti také zaslaly materiální pomoc. Regiojet už v pátek vypravil z Prahy, Brna a Ostravy speciální autobusy, které přivezly věci pro postižené obce jižní Moravy. Sama firma přidala jídlo a další potřebné věci.

Informace postupně aktualizujeme

-mav-