Prodeje na eBayi lze podpořit marketingovými nástroji

pátek, 11. června 2021, 12:55 Marketing, Retail MediaGuru

Různé promoční nástroje, investice do zákaznické péče i marketingu se prodejcům na eBayi vyplatí k významnému navýšení prodejů.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Mezinárodní prodejní síň eBay působí dnes ve 190 zemích světa, kde prodává více než 20 milionů prodejců. Denně je na ní dostupných 1,7 miliardy položek k prodeji a proběhne 250 milionů dotazů na vyhledávání. Na českém trhu dnes působí 7500 obchodníků, kteří vystavují více než 460 tisíc výrobků. K nárůstu jejich prodejů mohou posloužit různé marketingové nástroje, který eBay nabízí. Představil je na speciálním webináři. 

eBay chce v Česku upevnit svou pozici, podpoří firmy

středa 2. června 2021

Prodej na eBay se hodí pro kamenné prodejny, které se chtějí rozšířit o online kanál, pro prodejce velmi specifických produktů, například sběratelských kartiček, modelů autíček či vláčků, či pro ty, co chtějí prodávat jen online, ale se zásahem do zahraničí, což se může hodit například pro návrhářku svatebních šatů.

Prvním krokem je registrace a nastavení platebních metod, dalším je nepodcenit průzkum již existujících prodejců ve stejném segmentu – porovnat ceny i možnosti dopravy a najít si svou konkurenční výhody. Následně je potřeba nahrát svou nabídku, pro každou položku vymyslet silný název, dobře ji popsat a definovat klíčová slova. Užitečné je také použít dostatek fotografií a nafotit produkty z různých úhlů. A v neposlední řadě se vyplatí využít řadu marketingových nástrojů, a nabídku pro uživatele eBaye dostatečně zviditelnit. Možné je se také přihlásit do speciálního programu.

Již osm let zkušeností s prodejem na eBay má Tomáš Novotný, zakladatel firmy Bimmer Jakes, která vyvíjí speciální světla do vozů BMW, Mercedes-Benz a jiných značek. Dnes má jeho společnost 10 zaměstnanců a 8500 položek zalistovaných na prodejní síti. Pozitivní zpětná vazba od zákazníků dosahuje 98,3 %. Měsíčně zaznamenává profil firmy 2,3 milionu impresí a obrat činí 17 tisíc dolarů. „V meziročním srovnání nám obrat vzrostl o 64 %,“ podotkl Tomáš Novotný s tím, že největší odbyt má v USA (33 %), následuje Itálie (11 %), Německo (9 %), Velká Británie (6 %) a Austrálie (5 %).

„Na eBayi se vyplatí využívat různé druhy podpory,“ poradil Tomáš Novotný. Kromě pravidelného doplňování a rozšiřování nabídky se nabízí možnost různých promočních nástrojů. Jedním z příkladů je například Markdown Sales Events, který před koncem měsíčního listingu zlevní dané produkty, označí je červenou cenovkou a prodává je se slevou. Vedle toho mohou prodejci využívat kupóny se slevovým kódem, které rozešlou na své odběratele, nebo je vystaví všem zájemcům na stránce. V neposlední řadě je možné nastavit slevu na celé portfolio.

Podle Tomáše Novotného je rovněž užitečné zaplatit si službu Selling Manager Pro, přes kterou získají prodejci podrobný reporting, aplikaci pro řízení zásob a další automatizované funkcionality.

Zafer Under, spoluzakladatel společnosti Inpreda, prodávající doplňky pro motoristy, působí na eBayi posledních pět let. Na prodejní síti nabízí 10 tisíc položek a každý měsíc jich prodá 300 až 400. Měsíční tržby se pohybuje mezi 25 a 35 tisíci dolary měsíčně, přičemž meziročně její obrat narostl o 80 %. Nejúspěšnější je firma v USA, Německu, Izraeli a Velké Británii.

Podle Zafera Undera je klíčové investovat do zákaznické péče. „Komunikujte se svými zákazníky, informujte je ihned po objednávce, a nabízejte ji i různé způsoby dopravy,“ řekl. Důležité je také neustále obnovovat sortiment. „Ty položky, které se za šest měsíců neprodávají, z eBay stáhneme,“ dodal Under.

Důležité být na eBayi neustále aktuální, starat se o své zákazníky a neopomíjet možnosti, jak své prodeje ještě podpořit pomocí nabízených nástrojů.

-stk-