Sněmovna nepodpořila odpočty DPH pro ČT a ČRo, ohrozí to ČT3

středa, 2. června 2021, 16:35 Aktuality, TV, Rádio MediaGuru

Sněmovna o jeden hlas nepřijala pozměňovací návrh, který by umožnil, aby Česká televize a Český rozhlas mohly uplatňovat současné nároky na odpočet DPH až do konce roku 2024.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Poslanecká sněmovna ve středu neschválila návrh, který by prodloužil nárok na odpočty DPH u České televize a Českého rozhlasu do konce roku 2024. Tato možnost jim tak skončí letos. Návrh již dříve podpořil rozpočtový výbor, kde ho předložil předseda poslanců ODS Zbyněk Stanjura. Ve středu neprošel o jeden hlas. Veřejnoprávní média tak už v roce 2022 přijdou dohromady zhruba o 420 milionů korun, z toho Český rozhlas o 120 a Česká televize o více než 300 milionů. 

Ministryně financí Alena Schillerová (za ANO) k němu ve středu zaujala neutrální postoj. Ustanovení se do zákona dostalo v roce 2017. Vláda ho o rok později navrhla ve vládním daňovém balíčku zrušit. Sněmovna ale prodloužila jeho platnost do konce letošního roku.

Podle oficiálního vyjádření obou médií bude mít rozhodnutí přímý dopad na původní televizní výrobu, zejména dramatickou tvorbu, animované a dětské příběhy, na rozvoj regionálního zpravodajství a dopadne i na sportovního diváka. „Česká televize zřejmě bude muset ukončit i vysílání programu ČT3. Negativní dopad bude mít novela i na Český rozhlas a další rozvoj jeho služeb. Úbytek financí se dotkne výroby a vývoje nových formátů rozhlasových pořadů i rozvoje digitalizace a multimedializace obsahu. Ztížený bude i další rozvoj regionálních rozhlasových studií. Rozhlasový poplatek při tom nebyl navýšen od roku 2005 a činí pouhých 45 korun měsíčně," stojí v prohlášení. 

Jak ČT, tak ČRo dodaly, že po pěti letech fungování zákona o DPH se obě instituce ocitnou v právní nejistotě ve způsobu účtování daně. „V minulosti právě rozdílný výklad vedl ke sporům Českého rozhlasu a České televize s Finanční správou. Tyto spory nebyly stále uzavřeny," sdělila obě veřejnoprávní média. 

-čtk-, -mav-