Facebook omezí cílení reklamy na mladší 18 let

čtvrtek, 29. července 2021, 07:30 Internet & Mobil, Reklama MediaGuru

Facebook již nebude umožňovat zadavatelům, aby cílili svou reklamu na lidi pod 18 let podle zájmů a dosavadních aktivit.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Společnost Facebook přestane zadavatelům reklamy umožňovat cílení reklamy na uživatele mladší 18 let na základě jejich zájmů či dosavadních aktivit na všech svých platformách. Oznámila to ve svém oficiálním prohlášení. 

Změna pro zadavatele znamená, že na mladší uživatele budou moci cílit jen podle věku, pohlaví a lokace. Změny nastanou do několika týdnů po celém světě a týkat se budou nejen sociální sítě Facebook, ale i Instagramu a chatovací aplikace Messenger. 

V případě Instagramu se firma rozhodla k tomuto kroku kvůli tomu, že mladí uživatelé nejsou dostatečně zralí na to, aby rozhodovali o cílení reklamy. Uživatelé mladší 16 let, kteří na Instagram vstoupí, budou mít ve výchozím nastavení soukromý účet, a to zejména kvůli tomu, aby bylo zamezeno nežádoucímu kontaktu s neznámými dospělými. Sami si potom budou moct svůj účet přepnout na veřejný.

U Instagramu totiž Facebook plánuje vytvořit i platformu pro děti mladší 13 let, které sem doposud nemají oficiálně přístup. Za tento plán byla společnost již v minulosti kritizována a vybídnuta americkými zákonodárci, aby od něj upustila. Facebook s tím však i nadále počítá, ve svém prohlášení  z 27. července uvedla, že pracuje „na zkušenosti s Instagramem pro uživatele od 10 do 14 let“, a to zejména kvůli tomu, aby jejich rodičům poskytla větší transparentnost a možnost kontroly. 

Instagram navíc chce ztížit i přístup dospělým uživatelům, kteří se v minulosti chovali podezřele – například byli zablokováni nebo nahlášeni mladým uživatelem. Těmto dospělým by bylo například zamezeno komentovat příspěvky mladých nebo vidět jejich komentáře pod cizími příspěvky. Tuto změnu začne zavádět v USA, Austrálii, Francii, Velké Británii a Japonsku, další země budou následovat.

Instagram není jedinou sociální sítí, která se snaží cílit na děti. Facebook již dříve představil Messenger Kids, Alphabet, stojící za Googlem, zase spustila YouTube Kids. Dětské verze mají údajně zpřehlednit sociální sítě pro děti i jejich rodiče a nabídnout jim bezpečnější prostředí.

Bohužel, i když většina sítí je přístupná až od 13 let, verifikace věku není dostatečná. Šéf dětských produktů Facebooku Pavni Diwanii zmínil, že i v tomto ohledu se firma snaží, a to za použití umělé inteligence. 

-stk-