Instagram chce zkoušet placený obsah

úterý, 6. července 2021, 07:25 Internet & Mobil MediaGuru

Trendem na sociálních sítích se začíná stávat nabídka exkluzivního zpoplatněného obsahu. Po Twitteru s ním má své záměry i Instagram.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Myšlenku, že platit za digitální obsah je normální, se po zpravodajských médiích a streamovacích službách pokouší zpopularizovat i provozovatelé sociálních sítí. Instagram pracuje na prototypu exkluzivních stories dostupných výhradně abonentům. Serveru TechCrunch to dceřiná firma Facebooku potvrdila v reakci na screenshoty, které na Twitteru zveřejnil reverzní inženýr Alessandro Paluzzi. Z nich je patrné, jakým směrem se uvažování vývojářů vydalo – exkluzivní stories by měla na první pohled odlišovat fialová barva a zároveň upozornění, že jde o obsah určený jen vybraným uživatelům. Unikátnost má pomoci zachovat i nemožnost pořizovat snímky obrazovky při prohlížení těchto multimediálních alb. Testování funkce nicméně stále ještě probíhá v interním režimu.

Bez ohledu na podobu, v jaké se případně dostane k veřejnosti, je ale podobný záměr s monetizací instagramového obsahu v souladu s vizí, kterou vedoucí Instagramu Adam Mosseri představil zkraje tohoto měsíce v rámci akce nazvané Creators Week.

Úvahy o tom, jak zpeněžit instagramovou tvorbu, rozdělil do tří oblastí. „První z nich je e-commerce. V tomto směru můžeme udělat více ohledně affiliate marketingu, obsahu tvořeného jednotlivými značkami nebo merchandisingu. Druhou cestu by bylo nechat uživatele, aby mohli tvůrcům přímo platit – ať už jde o spropitné, zamčený obsah, předplatné, či něco jiného, myslím, že se toho tady dá učinit spoustu. Podobným možnostem hodně fandím, protože posilují vztah mezi autory a publikem, což představuje z dlouhodobého hlediska udržitelnější a předvídatelnější způsob monetizace," cituje tehdejší Mosseriho slova TechCrunch. Třetí cestou by prý mohly být provize z reklamních příjmů.

Newsletterový pokus

Instagram ale není jedinou platformou, kde by se jeho mateřská společnost mohla pokusit tyto vize naplnit. Facebook tento týden přišel s obdobou Substacku. Ten funguje jako rozcestník placených exkluzivních newsletterů, do jejichž tvorby se může zapojit každý. Facebook má se svým Bulletinem podobné ambice, autory se snaží nalákat i na to, že si z předplatného zatím nebude účtovat provizi. Momentálně se však projekt nachází ve fázi, kdy není otevřen novým autorům, přestože firma slibuje „postupem času“ změnu. „Cílem je podporovat až miliony lidí v tom, aby dělaly tvůrčí činnost,“ uvedl k Bulletinu zakladatel Facebooku Mark Zuckerberg. Spíše než o nový prvek v rámci sociální sítě se newsletterový počin jeví jako svébytný projekt. Řadě uživatelů Facebooku se tak vůbec nemusí dostat do pozornosti.

Peněz chtiví autoři navíc mají stále více na výběr. Facebook není první, kdo se snaží s různými modely předplatného experimentovat. Jak podporu placeného exkluzivního obsahu, tak zapojení se do správy platformy na tvorbu newsletterů nedávno oznámila i mikroblogovací služba Twitter. V těchto dnech postupně nasazuje funkci takzvaných super followerů. Jde o předplatitele, kteří za tři, pět nebo 10 dolarů měsíčně získají přístup k obsahu, jaký neplatící uživatelé Twitteru nemají. Zkusit uspět s obsahem, za nějž by lidé byli ochotni platit, může každý starší 18 let, s více než 10 tisíci fanoušky a 25 publikovanými tweety během posledních 30 dní. V dlouhodobé perspektivě ale Facebook hypoteticky nemusí mrzet, že se spuštěním plateb za obsah na sociálních sítích přišla konkurence. Ani formát stories nezavedla Zuckerbergova firma jako první. V podání Instagramu se z něj ale stala masová záležitost. Budoucnost nejspíš ukáže, zda stories obstojí i v případném hlasování peněženkami a uživatelé sítí si budou tento formát předplácet ve větší míře než tweety.

-riv-