Lidovky.cz se mění a rozšiřují placený obsah

úterý, 20. července 2021, 12:15 Internet & Mobil, Tisk Martina Vojtěchovská

Plné spojení redakcí tištěných Lidových novin a webu Lidovky.cz je jednou ze změn, kterou tento zpravodajský web prochází. V novém se představí od 20. července.

Petr Vnouček, foto: Jan Zatorsky, Mafra

Petr Vnouček, foto: Jan Zatorsky, Mafra

Zpravodajský web Lidovky.cz se po šesti letech mění. Proměna designu je doprovázena také změnou konceptu. Web chce klást důraz na zkvalitnění produkce, původní články a rozšiřovat prémiový placený obsah, říká v rozhovoru vedoucí redaktor webu Lidovky.cz Petr Vnouček.

Lidovky.cz mění po několika letech svůj design i koncept. Co vás k této změně vedlo?

Lidovky.cz měly dlouhou dobu standardní layout, který podporoval vysoký průtok informací a využíval větší množství agenturních zpráv. Před necelými dvěma lety, s nástupem iDnes Premium, jsme se začali orientovat na jiný typ práce s obsahem. Snažíme se zdůrazňovat kvalitní autorský obsah, který nabízíme předplatitelům. Už před covidem jsme zjistili, že čtenáři jsou ochotní za obsah platit, pandemie tento trend jen umocnila. Proto jsme na základě původních textů s přidanou hodnotou, rozhovorů a analýz postavili nové Lidovky.cz. Na webu tak budou mít tyto články větší prostor.

V čem přesně se změní obsah?

První viditelnou změnou pro čtenáře od úterý 20. července bude změna designu. Nové Lidovky.cz jsou čistší, přehlednější a minimalističtější. Na novém designu jsme pracovali sedm měsíců, inspirovali jsme se nejnovějšími trendy v zahraničí. Použijeme čitelnější fonty, zařadíme větší fotografie, delší titulky, které lépe upozorní na to nejdůležitější i nejzajímavější. Klademe velký důraz na komfortnější čtení na mobilních zařízeních.

Měníme také rubriky a zavádíme zcela nové. Rubrika Magazín přinese lifestylovější témata a rozhovory a objeví se v ní i obsah z magazínů Lidových novin jako Pátek LN nebo Esprit, v rubrice Obrazem čtenáři najdou výběr nejzajímavějších fotoreportáží. Přineseme i tradiční rubriku Orientace, která vychází ze stejnojmenné přílohy Lidových novin. Nabídne dlouhé texty o zásadních fenoménech dnešní společnosti, budeme v ní těžit ze silné kulturní rubriky a věnovat se bude také vzdělávání nebo historii. 

Rozšíření nabídky původních textů vyvolává v kontextu současného vývoje zpravodajských webů, které postupně přistupují k monetizaci obsahu, pocit, že tyto texty budou na Lidovkách placené. Je to vaším záměrem?

Ano, všechny články s výraznou čtenářskou hodnotou budou určeny pro předplatitele. Vyhodnocování toho, jaký obsah bude otevřený a jaký zamčený, bude probíhat neustále. Naší prioritou ale je nabízet původní kvalitní texty jen v rámci předplatitelského servisu.

Jaký tedy bude na Lidovkách poměr placených textů a otevřených?

Platí, že původní články budou v drtivé míře zamčené. Zůstáváme ale zpravodajským webem a přineseme to, co od nás čtenář očekává. Zařadíme novou sekci „Nejnovější“, kde se budou řadit nově přidané texty, a nadále budeme pracovat i s bezplatným zpravodajstvím. Podíl placených textů se ale výrazně zvýší.

Chcete jejich poměr postupně zvyšovat i pro další období, řekněme tří až pěti let?

Je to způsob monetizace, na kterém chceme pracovat. Placený obsah přineseme v rámci iDnes Premium.

Není sázka na iDnes Premium na Lidovkách kontraproduktivní? Nebylo by lepší vyvinout si vlastní sekci placeného obsahu?

iDnes Premium chápeme jako službu zaštiťující veškerý placený obsah, který tituly skupiny Mafra připravují. Chceme ji obohatit větším množstvím textů, které vznikají v redakci webu Lidovky.cz a Lidových novin. Zdůrazníme čtenáři, že s předplacením iDnes Premium dostane skutečně celou nabídku Lidovek, ne jen sumu několika článků. Pro Lidovky.cz je snazší budovat placený obsah pomocí iDnes Premium. Službu jsme testovali dva roky, pokud bychom spouštěli vlastní samostatné předplatné, nemohli bychom těžit ze silné čtenářské základny, kterou už teď iDnes Premium má. Čtenáři webu Lidovky.cz dostanou kvalitnější obsah, který se zároveň dostane i ke všem předplatitelům služby iDnes Premium.

Pro Lidovky.cz je snazší budovat placený obsah pomocí iDnes Premium. Službu jsme testovali dva roky, pokud bychom spouštěli vlastní samostatné předplatné, nemohli bychom těžit ze silné čtenářské základny.

Jaký je mechanismus výběru článků z iDnes Premium na jednotlivé weby, tedy na iDnes.cz a na Lidovky.cz? Jsou ty texty stejné na obou webech, nebo si každý vybíráte takový, který potřebujete?

Redakce iDnes.cz a Lidovky.cz pracují odděleně a nabízejí obsah do společné služby iDnes Premium. Mohou se v něm samozřejmě potkat dva články na podobné téma, což je většinou případ aktuálních textů, každá redakce ale může čtenáři nabídnout jiný úhel pohledu nebo jinou zajímavou informaci. Na jedné stránce - rozcestníku iDnes Premium - se pak shromažďuje prémiový obsah, kde předplatitel najde články ze všech zapojených redakcí. Lidovky.cz, iDnes.cz i Expres.cz  mají vlastní prémiové patro, což je rozcestník k placenému obsahu všech zmíněných médií. Čtenář se přes něj ale vždy dostane na původní zdroj informací.

Kolik placených článků odhadujete, že se bude na Lidovkách objevovat?

Se změnou webu souvisí i změna workflow, která spočívá v úplné integraci redakcí Lidových novin a Lidovky.cz. Dosud obě pracovaly víc odděleně, teď jsou v podstatě jeden organismus. Obsah z Lidových novin se tak bude objevovat i na webu Lidovky.cz, dominantně v placené podobě. V souhrnu budou těchto původních textů nižší desítky denně. Jde nám především o to, aby se čtenáři v informacích zorientovali, nechceme je zahlcovat. Obojí není kompatibilní – buď nabídneme hodně zpráv, ale neukážeme to nejlepší, nebo naopak upřednostníme takový obsah, který čtenář na jiných webech nenajde.

Objeví se teď víc článků z tištěných Lidových novin i na webu Lidovky.cz?

Redakce Lidových novin a Lidovky.cz vytvářejí jeden obsah. Průběžně se rozhodujeme, zda půjde nejdřív na web, nebo do tisku. Články na web dáváme v momentu, kdy jsou aktuální. Překryv mezi obsahem na webu Lidovky.cz a v Lidových novinách ale i tak není stoprocentní.

Co by tedy změny, které zavádíte, měly přinést?

Cílů je několik. Dnešnímu čtenáři webu Lidovky.cz chceme nabídnout pohodlnější a kvalitnější čtení, tradičnímu čtenáři Lidových novin další cestu k článkům a novým čtenářům obsah, který si nepřečtou nikde jinde. Proto musíme být jiní než konkurence, která se zaměřuje na konstantní přísun až záplavu informací. My chceme čtenářům nabídnout lepší orientaci v současné informační džungli.