RRTV povede s ČT přestupkové řízení kvůli větě o covidu

pátek, 23. července 2021, 07:25 Aktuality, TV MediaGuru

ČT se podle RRTV mohla dopustit přestupku tím, že v reportáži pořadu 168 hodin nepodložila tvrzení, že vláda dovedla ČR k nejhorším číslům světa v covidové krizi.

Zdroj: ČT

Zdroj: ČT

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání (RRTV) povede přestupkové řízení s Českou televizí (ČT) kvůli reportáži o tématu migrace v předvolební kampani. Rada to uvedla v tiskové zprávě. ČT se podle rady mohla dopustit přestupku tím, že v reportáži pořadu 168 hodin argumentačně nepodložila tvrzení, že vláda dovedla ČR k nejhorším číslům světa v covidové krizi. ČT uvedla, že jí oznámení rady nebylo dosud doručeno, takže se k němu nemůže blíže vyjádřit.

V reportáži z 20. června v souvislosti se zmínkou o roku covidové krize zaznělo, že „vláda ČR dovedla k nejhorším číslům světa", kdy 30.275 lidí kvůli covidu zemřelo. RRTV uvedla, že prohlášení mohlo porušit paragraf zákona o provozování rozhlasového a televizního vysílání, podle kterého musí vysílatel poskytovat objektivní a vyvážené informace nezbytné pro svobodné vytváření názorů. Ustanovení rovněž vyžaduje oddělení názorů a hodnoticích komentářů od informací zpravodajského charakteru.

Podle RRTV je v příslušné větě vyjádřené skutkové tvrzení, že to byla vláda, kdo dovedl ČR k nejhorším číslům světa v covidové krizi. Ve zpracování tématu to ale nebylo věcně a argumentačně doloženo, uvedla rada. „Divák tak nemusel dostat objektivní a vyvážené informace o dané věci, na základě kterých by si mohl svobodně vytvořit na tuto věc vlastní názor korespondující s realitou," stojí v tiskové zprávě RRTV.

„Zmiňované oznámení RRTV nám zatím nebylo doručeno, proto se k němu nelze blíže vyjádřit," sdělila na dotaz ČTK mluvčí České televize Karolína Blinková.

-čtk-