Deník N žaluje kancelář prezidenta republiky

úterý, 3. srpna 2021, 07:20 Aktuality, Tisk MediaGuru

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky (KPR) kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím.

Zdroj: MediaGuru.cz

Zdroj: MediaGuru.cz

Deník N podal žalobu na Kancelář prezidenta republiky (KPR) kvůli tomu, že od konce května odmítá poskytovat informace některým médiím. V prohlášení na svém webu list uvedl, že prezidentská kancelář je úřad jako každý jiný a nemůže si vybírat, zda bude plnit své povinnosti a dodržovat zákony. Mluvčí Pražského hradu Jiří Ovčáček ČTK napsal, že mu krok deníku „nestojí za jednu jedinou reakci".

KPR koncem května své rozhodnutí přestat poskytovat jakékoliv informace některým médiím zdůvodnila bojem proti dezinformacím. Opatření se týká týdeníku Respekt, serverů Seznam Zprávy a Deník N a pořadů České televize 168 hodin a Reportéři ČT. Kancléř Vratislav Mynář uvedl, že některá média se snaží „neseriózním a nestandardním způsobem získávat informace od pracovníků KPR". Zástupci dotčených médií tehdy rozhodnutí Hradu odmítli.

Deník N v pondělí uvedl, že na kancelář prezidenta Miloše Zemana podal správní žalobu. „Podle nás postupovala nezákonně, když se rozhodla vybraným médiím včetně Deníku N neodpovídat na otázky," stojí v prohlášení. Odpovídat médiím bez diskriminace na dotazy je povinností každého úřadu, uvedl list. „Občané mají právo být informováni o počínání státu a média jsou tu od toho, aby státní moc kontrolovala," doplnil.

Představitelé Deníku N dodali, že rolí médií není se s úřady soudit, avšak květnové rozhodnutí KPR je natolik závažné, že bylo třeba učinit výjimku. „Žalobou nesledujeme jen zájem Deníku N. Jsme přesvědčení, že hranice toho, co si úřady smí a nesmí ve vztahu k médiím dovolit, musí stanovit soud," zdůvodnil Deník N žalobu.

-čtk-