Facebook si bere zpět část funkcí Messengeru

sobota, 28. srpna 2021, 07:30 Internet & Mobil MediaGuru

Technologický gigant mění svůj přístup k aplikaci Messenger. Videohovory zkouší vrátit přímo do facebookové aplikace.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Provozovatel největší sociální sítě experimentuje ve Spojených státech s funkcí videohovorů a volání. Do aplikace Facebooku ji tímto vrací z dceřiného Messengeru, kam ji před lety přesunul s cílem zvýšit popularitu služby.

„Do facebookového chatu tyto funkce vracíme, aby lidé mohli telefonovat bez ohledu na to, jakou aplikaci používají. To dává uživatelů Facebooku možností snadného spojení se svou na sociální síť už zaregistrovanou komunitou,“ zní podle serveru TechCrunch oficiální stanovisko firmy s tím, že jde zatím jen o zkoušku, která nicméně tvoří součást větší vize. Facebook klade v rámci svojí aplikace stále větší důraz na sdílené zážitky v reálném čase.

Neznamená to však, že by americký technologický gigant rezignoval na další rozvoj Messengeru. Chatovací aplikaci chce vylepšit několika drobnosti. Jde například o možnost vytvářet ankety s otázkami typu „U koho z našich přátel je nejpravděpodobnější, že by prošvihnul odlet letadla?“ sdílenými napříč kontakty. Facebook upravil také podobu přání k narozeninám. Pokud uživatel napíše ve zprávě „happy birthday“, celou obrazovku zasypou virtuální konfety. Firma rovněž slibuje snadnější sdílení facebookových kontaktů přes Messenger. Před čtrnácti dny navíc pro něj vývojáři šifrování videohovorů a možnost nastavit, za jak dlouho má odeslaná zpráva z historie konverzace zmizet.

Tanec s regulátory

Nynějším experimentům s chatovací aplikací předcházelo loňské propojení chatovací platformy mezi Messengerem a Instagramem. Agentura Bloomberg připomíná, že Facebook plánuje své komunikační služby propojit také s WhatsAppem. Zakladatel společnosti Mark Zuckerberg argumentuje, že z integrace platforem budou uživatelé jen profitovat, neboť se snadněji propojí s větším množstvím lidí bez nutnosti přeskakovat mezi aplikacemi.

Podle Bloombergu však úmysly Zuckerberga a spol. nejsou tak čisté, jak je firma prezentuje. Agentura spekuluje, že těsnější provázání facebookových digitálních služeb má mimo jiné přispět k tomu, že případné nucené rozdělení korporace z důvodu možného porušení federálních antimonopolních zákonů by bylo technicky ještě obtížnější než nyní. Od minulého týdne ostatně Facebook čelí další žalobě, která chce přinutit firmu vzdát se kontrolou nad Instagramem a WhatsAppem.

Zástupci Facebooku nicméně zdůrazňují blaho spotřebitelů ještě dalšími argumenty. Důraz na chatovací služby v takovém kontextu není samoúčelný, neboť psaná komunikace prostřednictvím chatu bude prý mít ve světě sociálních sítí místo i nadále. „Nemyslím si, že posílání zpráv vymizí. Asynchronní komunikace nepřestane existovat ze své podstaty,“ cituje TechCrunch viceprezidenta Messengeru Stana Chudnovského. Manažer dodává, že lidé pořád budou potřebovat zaslat vzkaz někomu, kdo zrovna není online a přečte si jej později. Taková vize může mít v kontextu ambicí Facebooku konvenčně až staromódně, jedna z největších světových firem má ještě jiné ambice. Minulý měsíc hovořil šéf firmy Mark Zuckerberg o dalekosáhlém cíli vytvořit v rámci Facebooku a jeho služeb takzvané metaverzum, tedy ještě mnohem výrazněji propojený kybersvět než nyní.

Došlo by také ke kombinaci virtuální a rozšířené reality, takové metaverzum by navíc mohlo v koronavirové éře nahradit dosavadní pracovní prostředí oscilujíci mezi prací v kanceláři a doma u laptopu. Je nicméně snadné si představit některé významné překážky uskutečnění této fantazie. Pozornosti regulátorů by takové provázané Zuckerbergovo království unikalo jen stěží, byť by se jim rozdělovalo zřejmě ještě výrazně obtížněji než integrovaný chat napříč Messengerem, Facebookem a Instagramem.

-riv-