Forbes vstoupí na burzu fúzí se specializovanou firmou

pondělí, 30. srpna 2021, 07:15 Aktuality, Tisk MediaGuru

Vydavatel časopisu Forbes vstupuje na akciovou burzu v New Yorku, a to prostřednictvím fúze firmou specializovanou na akvizice, tzv. SPAC.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Společnost Forbes Global Media Holdings, která vydává časopis Forbes, vstoupí na akciovou burzu v New Yorku. Učiní to prostřednictvím fúze s firmou specializovanou na akvizice, takzvanou SPAC. Transakce sloučenou firmu oceňuje na 630 milionů USD (13,7 miliardy Kč), uvedla dnes agentura Reuters.

Forbes má v plánu spojit se s firmou Magnum Opus Acquisition. Transakce by měla být dokončena koncem čtvrtého čtvrtletí nebo na začátku příštího roku. Pak se bude s akciemi sloučené firmy obchodovat na akciové burze v New Yorku pod symbolem FRBS. Současní akcionáři Forbesu by při dokončení měli vlastnit ve sloučené firmě 22 procent. Současné vedení firmy v čele s generálním ředitelem Mikem Federlem zůstane ve funkci.

Časopis Forbes založil v roce 1917 Bertie Charles Forbes, později jeho vedení předal svému synovi Malcolmovi. V roce 1990 se generálním ředitelem a šéfredaktorem stal Malcolmův syn Steve, který také dvakrát kandidoval na prezidenta USA. Společnost uvádí, že její časopis oslovuje více než 140 milionů lidí po celém světě a vydává 32 licencovaných lokálních vydání v 71 zemích.

Forbes konkuruje zpravodajské společnosti Bloomberg News. Obě vytvářejí seznam miliardářů ve světě, poskytují finanční zprávy a pořádají odborné akce.

Dohody se SPAC se v posledních letech staly oblíbenou cestou pro vstup na burzu. V červnu vstoupila na akciový trh stejným způsobem také online mediální společnost BuzzFeed.

Firmy specializované na akvizice, anglicky nazývané také blank-check, jsou bez konkrétního obchodního plánu. Zpravidla jen učiní primární veřejnou nabídku (IPO) akcií a takto získané peníze, případně v kombinaci s úvěrem, použijí k nákupu jiné firmy, obvykle do dvou let. Koupené firmy tak prostřednictvím akvizice automaticky vstoupí na burzu.

-čtk-