Seriály a filmy tvoří téměř polovinu času věnovaného TV

pátek, 13. srpna 2021, 10:00 Aktuality, TV MediaGuru

Sledování seriálů a filmů představuje necelou polovinu celkového času, kterou čeští diváci věnovali v prvním pololetí sledovanosti TV.

Zdroj: Atmedia na základě dat ATO-Nielsen Admosphere

Zdroj: Atmedia na základě dat ATO-Nielsen Admosphere

Čeští televizní diváci starší 15 let trávili v prvním pololetí letošního roku sledováním televize v průměru 4 hodiny a 15 minut denně (zdroj: ATO-Nielsen Admosphere). Nejčastěji sledovali seriály a filmy, jež tvořily téměř polovinu veškerého času tráveného před televizními obrazovkami. Celosvětová pandemie covid-19 se odrazila na nárůstu zájmu o zpravodajství a v letošním roce si více času ukrajují také sportovní pořady. Vyplývá to z údajů mediálního zastupitelství tematických televizních stanic Atmedia.

Jak ukazují data z oficiálního elektronického měření televizní sledovanosti, z celkového času, který Češi tráví sledováním televize, věnují nejvíce času seriálům a filmům (44 %). Nic na tom nezměnila ani celosvětová pandemie covid-19. Na filmy a seriály připadal téměř stejný podíl také v prvním pololetí roku 2019 i 2020. „Seriály z kriminálního, lékařského nebo venkovského prostředí byly a jsou u českých televizních diváků velmi oblíbené, a na tom se v blízké době nic nezmění. Seriálům kraluje především lokální tvorba, zatímco u filmů záleží spíš titul od titulu,“ popisuje Pavel Müller, Head of Research & Marketing ve společnosti Atmedia, která na českém trhu obchodně zastupuje 28 tematických televizních stanic.

Během celosvětové pandemie covid-19 vzrostl zájem o zpravodajství. Zatímco v předkrizovém roce 2019 se zpravodajské pořady podílely na celkovém času sledování televize z 11 %, v prvním pololetí předchozího i letošního roku je to již 14 %. „Vysoká sledovanost hlavních zpravodajských relací ukazuje, že v dnešní hektické době divákům vyhovuje získat základní přehled v několika desítkách minut,“ říká Pavel Müller.

Třetím nejsledovanějším žánrem po dramatických (filmy a seriály) a zpravodajských pořadech jsou zábavné programy typu reality show nebo talk show, kterým televizní diváci věnují 13 % z celkového času před televizními obrazovkami. Oblibě se těší také dokumentární pořady, na které připadá 5 % času tráveného sledováním televize, a k nimž patří například cestopisy a dokumenty věnované historii a vědám.

Z hlediska sledovanosti jednotlivých programových žánrů měla celosvětová pandemie covid-19 největší vliv na sportovní pořady. Zatímco v prvním pololetí roku 2019 se sportovní pořady podílely na celkovém čase sledování televize z 5 %, v loňském roce tento podíl ve stejném období klesl na 3 %. V letošním roce je situace jiná, v prvním pololetí věnovali televizní diváci sportovním pořadům 6 % času stráveného sledováním televize, tedy více než v předkrizovém roce 2019.

-mav-