Tržby obchodních center převyšují loňské výsledky

pátek, 6. srpna 2021, 10:25 Aktuality, Retail MediaGuru

Po znovuotevření aktuální tržby obchodních center převyšují loňské výsledky.

Zdroj: OC Westfield Chodov

Zdroj: OC Westfield Chodov

Po květnovém znovuotevření obchodních center se zvýšily jejich tržby i návštěvnost, a to na míru převyšující loňské výsledky ze stejného období. Oproti předkrizovému roku 2019 byla návštěvnost sice nižší, ale tržby srovnatelné, dokonce mírně vyšší. Ukazují to data společnosti Cushman & Wakefield. 

Přestože k otevření všech obchodů došlo až ve třetině května, dosáhla květnová návštěvnost o 31 procent vyšší úrovně než v květnu 2020, tržby dokonce o 55 procent. V červnu byla návštěvnost meziročně o 6 procent vyšší, tržby o 18 procent.

Návštěvnost ale zatím nedosáhla předkrizové úrovně – lidé nyní obchodní centra navštěvují méně často. Oproti roku 2019 byla letošní návštěvnost v květnu o 26 a v červnu o 21 procent nižší. Za nákupy v nich ale utrácejí dokonce o něco více než před krizí: v květnu byly tržby o 4 procenta vyšší než předloni, v červnu o 2 procenta. 

Zdroj: Cushman & Wakefield

Zdroj: Cushman & Wakefield

„Zdá se, že se v posledních měsících projevuje jednak efekt odložené spotřeby, kdy se mnoho spotřebitelů již nemohlo dočkat možnosti vyrazit na nákupy do obchodního centra. Zároveň současná situace komplikuje cestování do zahraničí, a tak mnoho lidí, kteří by jinak v létě odjeli na dovolenou mimo Českou republiku, zůstává v tuzemsku, kde tím pádem také utrácí peníze. Na druhou stranu je stále třeba rozlišovat mezi jednotlivými typy a lokalitami maloobchodních projektů: i v našem portfoliu vidíme velké rozdíly zejména mezi menšími regionálními projekty a většími obchodními centry, případně těmi v centru Prahy, jež do určité míry závisejí na zahraničním turistickém ruchu, který se stále neblíží úrovni před pandemií,“ popisuje za Cushman & Wakefield Jan Kotrbáček.

Ne všem typům obchodů v obchodních centrech se daří stejně. Nejlépe jsou na tom z hlediska tržeb supermarkety a hypermarkety – během prvního pololetí byly výrazně vyšší než ve stejném období předkrizového roku 2019. Daří se také prodeji elektroniky, kde tržby vzrostly v květnu o 32 procent, v červnu o 21, a produktů pro zdraví a krásu, které zaznamenaly nárůst o 10 procent v květnu, v červnu o 15.

V segmentu oblečení a obuvi tržby bezprostředně po otevření rostly – v květnu o 21 procent, červen pak byl oproti roku 2019 slabší – tržby byly o 10 procent nižší. V kategorii osobních služeb a také v kavárnách a restauracích v obchodních centrech byly tržby v květnu stále nižší než před krizí, v červnu již ale rostly o 27 procent, respektive o 1 procento.

Potvrzení o odolnosti a dobré výkonnosti této části maloobchodního trhu je důležitým signálem také pro investory do nemovitostí, kteří se o obchodní centra i nákupní parky začínají po období vyčkávání a nejistoty opět zajímat.

Dokladem jejich zájmu je 11 transakcí maloobchodních projektů, které se letos od začátku roku uskutečnily. Velkou část z nich tvořily prodeje retail parků, jež byly vůči koronavirové krizi nejodolnější, realizoval se však také významný prodej obchodního centra – Korso Karviná. V příštím roce by se investiční aktivita v tomto segmentu měla dále zvyšovat.

-stk-