USZ kritizuje Českou justici za neseriózní informování

pondělí, 23. srpna 2021, 07:20 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Unie státních zástupců (USZ) se vymezila vůči webu Česká justice, ten kritiku odmítá.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Unie státních zástupců (USZ) se vymezila vůči webu Česká justice, který podle stavovského spolku informuje neseriózně o trestních kauzách a státních zástupcích. USZ argumentuje mediální analýzou textů zveřejněných na serveru, kterou si nechala vypracovat. Šéfredaktorka webu Česká justice Eva Paseková v reakci pro ČTK kritiku odmítla s tím, že v demokratickém právním státě není přípustné přistoupit na kádrování médií podle účelově zadaných analýz.

USZ uvedla, že informování soukromého webu je „neprofesionální, manipulativní a předpojaté“. Závěry analýzy vypracované sociologem a mediálním výzkumníkem Jaromírem Volkem podle spolku ukazují, že zkoumané texty zpochybňují bez uvedení důkazů práci státních zástupců, cíleně vytvářejí negativní obraz veřejné žaloby či jednostranně přejímají stanoviska obhajoby.

„Česká justice se taktéž zaměřuje na osobní útoky proti jednotlivým exponovaným státním zástupcům. Nevyhýbá se ani čistě bulvárním tématům, jako je článek nepřinášející jiné sdělení než to, že si vybraní vysoce postavení státní zástupci pořídili nemovitosti. Předpojatý postoj webu se promítá i do rozhovorů, vedených v duchu 'dobrý obviněný' vs. 'zlý policista a státní zástupce'," uvedl viceprezident USZ Ondřej Šťastný. Advokáty ani soudce podle něj web podobným postupům nevystavuje.

Českou justici vlastní vydavatelství Media Network, které vydává ještě Ekonomický a Zdravotnický deník. „Tyto aktivity vnímáme jako nervózní reakci některých funkcionářů represivních složek státu ve snaze omezit kritickou debatu o jejich činnosti, která je v západním liberálně demokratickém prostředí podmínkou fungování svobodné společnosti,“ reagovala na zveřejněnou kritiku šéfredaktorka Paseková.

„Tvrzení zájmového spolku Unie státních zástupců jsou úsměvná a zřejmě nahrazují neschopnost dlouhodobě odpovídat na dotazy týkající se excesů, kterých se dopouští někteří zástupci orgánů činných v trestním řízení. Česká justice tento spolek, který sdružuje ani ne třetinu státních zástupců, pravidelně oslovovala a dávala mu prostor k vyjádření, přestože je, co se týče hlasu žalobců, nereprezentativní,“ dodala Paseková.

USZ připouští, že s webem „pro jeho neserióznost, tendenčnost a zaujatost“ dlouhodobě nekomunikuje. „Je však nutno zdůraznit, že v jednotlivých trestních kauzách, jimiž se web obsáhle zabývá, vystupují státní zástupci jako orgány činné v trestním řízení, tedy zcela bez ohledu na své případné členství v Unii státních zástupců,“ podotkl Šťastný.

„Základní žurnalistické postupy pak velí kterémukoli justičnímu novináři, aby vůči jednotlivým aktérům přistupoval nepředpojatě, férově, objektivně a vyváženě a aby zohlednil různé pohledy na věc,“ doplnil.

Obsahová analýza zkoumala texty zveřejněné v období od loňského dubna do letošního března. Její autor dospěl mimo jiné k závěru, že Česká justice v nich poskytovala větší váhu názorům advokátů a soudců, a to skrze vyšší podíl přímých citací. Státní zástupce web podle analýzy obsazoval do negativních rolí „padouchů“ a opakovaně vytvářel bez věcně podložených důkazů dojem, že problém je v celé soustavě státních zastupitelství či v jejím vedení.

Do role „hlavního padoucha“ server podle Volka obsadil pražskou vrchní státní zástupkyni Lenku Bradáčovou, přičemž její integritu zpochybňoval výrazně častěji než u ostatních státních zástupců, soudců či advokátů. "Opakovaně se objevovalo manipulativní spojování jejích mimoprofesních aktivit a vztahů s konkrétními kauzami,“ konstatoval sociolog. Upozornil také, že některá z kárných řízení se státními zástupci web interpretoval zcela proti smyslu rozhodnutí kárného senátu.

Volek dodal, že specializovaná periodika typu České justice hrají v procesu medializace nalézání práva specifickou roli. „Neoslovují primárně majoritní, laickou populaci, ale vytvářejí semi-odbornou platformu, která zvláště v některých kauzách spouští přímou i nepřímou profesní reflexi konkrétní kauzy, kterou tak ovlivňuje,“ napsal.

-čtk-