CNC uspořádala hackathon o inovacích v distribuci tisku

středa, 29. září 2021, 07:20 Aktuality, Tisk MediaGuru

CNC s distribuční firmou PNS a datovými experty z platformy Keboola vyzval týmy, aby pomohly s lepší predikcí prodejů tištěných titulů

Zdroj: CNC

Zdroj: CNC

Mediální dům Czech News Center (CNC) uspořádal ve druhé polovině září první hackathon s podtitulem Chytrá distribuce. Společně s distribuční firmou PNS a datovými experty z platformy Keboola vyzval týmy, aby pomohly s lepší predikcí prodejů tištěných titulů i s novými cestami, jak inovovat distribuční proces. Zapojilo se devět týmů (DataSentics, Revolt.BI, Logio, Sophia Solutions, BOOTIQ, Deloitte, CleverMaps, Deloitte, Revolt.BI.).

Nejlepší model pro odhadování prodeje periodik v konkrétním prodejním místě vymyslel tým Deloitte, který přinesl nejpřesnější řešení. Bylo o 26 % lepší než to podkladové. Nejlépe oceňovaným nápadem pro inovaci distribuce tisku se stal tým Revolt.BI, jehož prezentace byla podložena konkrétními daty, analýzou jednorázových událostí, vlivu sezóny a tzv. Jágr indexem (vliv titulní stránky na úspěšnost prodeje, pozn. redakce). Navíc byla udělena mimořádná cena poroty týmu DataSentics, který za použití mnoha modelů připravil konkrétní inovativní návrhy pro přesnější predikce prodejů.

„Vydáváme čtyři deníky a na 40 magazínů, což je asi 26% podíl na trhu. A v takovém objemu je už poměrně náročné predikovat prodeje. V rámci celkového posunu CNC směrem k data-driven organizaci pracujeme v této oblasti už dost sofistikovaně s širokou základnou vlastních dat. Stejně nás ale zajímal pohled zvenčí, další nápady od profesionálů,” říká k premiérové akci Josef Pokorný, seniorní analytik z business intelligence týmu v Czech News Center. „Od hackathonu jsme také očekávali čerstvé nápady, jak vylepšit kteroukoliv dílčí část distribučního procesu, nebo distribuční proces jako celek. Vzhledem k tomu, že trh tištěných periodik se mění, je potřeba být inovativní jak ve všech částech výrobního, tak prodejního cyklu,” doplnil ho Pavel Pražák, projektový manažer z První novinové společnosti (PNS).

Vítězové 28hodinového hackathonu vyhráli peněžní vouchery na nákup v Mall.cz v celkové hodnotě 100 000 Kč. Některé jejich nápady z hackathonu se budou postupně implementovat do praxe.

-mav-