Módní e-shopy sjednocují vlastní značky

úterý, 7. září 2021, 07:35 Marketing, Internet & Mobil MediaGuru

Módní e-shopy vylepšují vlastní značky a snaží se tak vyplnit mezery v sortimentu. Cílem je především sjednocení nabídky.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Módní e-shopy nabízejí v různém počtu kromě klasických značkových výrobků i své vlastní značky. Výhodou privátních značek je možnost ovlivňovat nabídku podle potřeb zákazníků, možnost vybrat si výrobce a zvýšit podíl na celkových tržbách. A v neposlední řadě korigovat rozpětí nabídky od základní po prémiovou. Naposledy začátkem září český e-shop Zoot představil privátní značku Metroopolis, kterou vstupuje právě do prémiového segmentu.

Začátkem září uvedl Zoot šestou vlastní značku Metroopolis, tváří je herečka Hana Vágnerová, foto: Mediaguru

Začátkem září uvedl Zoot šestou vlastní značku Metroopolis, tváří je herečka Hana Vágnerová, foto: Mediaguru

Vlastní značky už i prémiové kvalitě 

Zatímco dříve patřily výrobky vlastních značek především do základních, levnějších řad, nyní je firmy začínají vyrábět i pro dražší prémiové segmenty, a to začíná platit i v módě. Řeší se mnohem víc také kvalita, udržitelnost a možnost kombinovat módní kousky mezi sebou. „Chceme pokrývat všechny segmenty, Zoot Basic je základní řada, potom je střed, který v sobě promítá určitý fashion prvek, což je Zoot.lab a nyní přicházíme s prémiovým segmentem, což představuje nová značka Metroopolis,“ říká Martin Šporcl, Head of Private Labels v Zoot. Vlastní značky jsou podle něj hlavním pilířem rozvoje e-shopu a tvoří aktuálně 15 % celkového obratu firmy. Do roku 2025 by rádi dosáhli podílu 25 až 30 % na celkových tržbách.

Zoot má kromě nejnovějšího Metroopolis ještě další vlastní značky Zoot.lab, Zoot Baseline, Zoot Original a Ojju. Projekt vlastních značek přitom neběží v Zootu dlouho. V minulosti fungovala pouze privátní značka Zoot Original, která nabízela trička s vtipnými potisky a vzkazy. První brand uvedl Zoot na začátku roku 2020, což byl Zoot Baseline. Postupně během loňského roku se začal rozjíždět i projekt Zoot.lab. Do budoucna e-shop ale chce podle Martina Šporcla všech pět značek zkonsolidovat pod jeden název.

Zalando snížilo počet vlastních značek z 11 na 6 a soustředí se na jejich vývoj, zdroj: Zalando

Zalando snížilo počet vlastních značek z 11 na 6 a soustředí se na jejich vývoj, zdroj: Zalando

Podobně konsoliduje značky i německý módní e-shop Zalando. Původně měl celkem 11 vlastních značek, ale snížil jejich počet na šest, jmenovitě se jedná o ZIGN, Anna Field, even&odd, Pier One, Friboo a Your Turn. A některé z těchto značek, jako například Zign, se nově rozšířily z obuvi a doplňků i na oblečení.

„V současné chvíli neplánujeme rozšiřovat portfolio našich privátních značek. Místo toho se soustředíme na další vývoj našich 6 stávajících značek, například značku ZIGN, která se od loňského roku plně zaměřuje na udržitelnost, nebo projekty jako třeba kapsulová kolekce redeZIGN for circularity,“ vysvětlila MediaGuru.cz Aleksandra Adrian, tisková mluvčí společnosti Zalando pro Českou republiku a Slovensko.

Glamour kolekce od privátní značky answear.LAB, zdroj: Answear

Glamour kolekce od privátní značky answear.LAB, zdroj: Answear

V případě polského módního e-shopu Answear má jeho vlastní značka answear.LAB podíl na tržbách kolem 7 až 8 %, letos by ho firma ráda zvýšila na 15 %. Kromě answear.LAB nabízí e-shop ještě sesterskou značku Medicine, kterou vlastní majitel firmy. Interně sdílí část zaměstnanců a mezi sebou komunikují. Na českém trhu mají pak na prodej Medicine exkluzivitu.

„Privátní značka nám umožňuje větší flexibilitu, můžeme sledovat preference zákazníků, reagovat na to, co se děje, a představovat nové trendy ušité na míru našim klientkám,“ uvedla Eva Balaštíková, country manažerka Answear. Loni značku relaunchovali, dříve byla určena mladšímu publiku a stavěla na řadě menších kolekcí během roku. Postupně však zjistili, že to není cesta a frekvenci nových kolekcí snížili. Nyní se soustředí na nadčasovější kusy z kvalitnějších i přírodnějších materiálů, které se dají mezi sebou dobře kombinovat.

Další z hlavních hráčů na trhu módních e-shopů, Abou you, nabízí dvě vlastní značky – About You a Edited, jejichž pozice je někde uprostřed. I jeho cílem je pokrýt vše, od nejlevnějšího po prémiové. To e-shop Boxprix má svoji nabídku založenou pouze na vlastních značkách, které rovněž sledují různé módní trendy a segmenty, od základních po prémiové. Své zboží prezentuje pod celkem pěti značkami bpc collection, bpc selection, Bodyflirt, Rainbow a John Baner.

About You a Zalando vedou žebříčky návštěvnosti webu i spotnánní zalosti, zdroj: Glami

About You a Zalando vedou žebříčky návštěvnosti webu i spotnánní zalosti, zdroj: Glami

Vlastní značky jako rozšíření výběru

Cílem módních e-shopů je především široká nabídka a snaha, aby se značky vlastní s partnerskými nekanibalizovaly. Proto se většinou snaží představovat vlastní značky jako jakési doplnění nabídky. Například v Zootu je výběr nabídky značek řízen dohromady s výběrem privátních značek, když přicházejí s nějakou vlastní značkou, tak zároveň omezují odběry od partnerů s podobnou nabídkou, aby zabránili kanibalizaci.

„Výhodou je možnost rychlé reakce na trh a přizpůsobení se potřebám zákazníků. Vidíme, co se prodává a podle toho vyrábíme naše kolekce. Kanibalizace se nebojíme, protože se snažíme vyplňovat ty segmenty, ve kterých nemůžeme najít partnera, což je třeba právě nová značka Metroopolis,“ popisuje přístup ke kolekcím Martina Šporcl ze Zootu.

Už v roce 2019 spojilo Zalando své privátní značky se sortimentem značek partnerských a od té doby tak společnost pracuje s doplňkovou strategií jejich sortimentu. Od jara/léta 2020 se privátní značky soustředí na nabídku základních kousků a následně ji doplňují vhodnou obuví a doplňky. Všech 6 privátních značek je dostupných i na českém trhu.

About You spustila začátkem května kampaň, v níž pracuje s videy svých zákazníků.

About You spustila začátkem května kampaň, v níž pracuje s videy svých zákazníků.

I Sportisimo, které se sice nevidí jako módní e-shop, ale zákazníci ho ve výzkumu Glami pravidelně mezi nejvyhledávanější zařazují, bere vlastní značky jako doplnění sortimentu. „Když někde chybí určitá cenová hladina, umíme to doplnit naší privátní značkou. Našim cílem je být multibrand, nabízet širokou škálu světových značek a tam kde je to potřeba, doplňujeme sortiment o produkty, které vytváříme sami,“ říká Zdeněk Morávek, marketinogvý ředitel Sportisimo. Mezi jeho nejvýraznější vlastní značky patří Willard, Reaper, FitForce, Crossroad nebo Arcore.

Podle pravidelného výzkumu Fashion (Re)search módního vyhledávače Glami se loni stalo nejlepším e-shopem About You, které si polepšilo jak ve spontánní znalosti, tak v návštěvnosti. Nechalo za sebou Sportisimo, které se kvůli Zalandu na druhé příčce a Bonprix na třetí, posunulo na čtvrtou pozici. O tři místa si pohoršil i Zoot. Ostatní e-shopy se pohoršily maximálně o jednu příčku. Nováčkem v žebříčku se stalo Tchibo, které se vyhouplo rovnou na 7. pozici. Z TOP 10 kvůli němu vypadl Urbanstore. Ten ale spolu s Bibloo koupil letos na jaře Zoot, takže se dá očekávat konsolidace.

Obrat české módní e-commerce v roce 2020 byl 31 mld. Kč

středa 20. ledna 2021