Přímý prodej si za pandemie polepšil, tržby rostly o 7 %

středa, 1. září 2021, 07:25 Marketing, Retail MediaGuru

Amway, Oriflame i Herbalife si za pandemie polepšily. Tržby firem specializující se na osobní prodej se loni zvýšily o více než 7 %.

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Ilustrační foto, zdroj: Shutterstock

Objem osobního prodeje v České republice, kde působí firmy jako Amway, Oriflame, Herbalife či Mary Kay, dosáhl v loňském roce 8,1 miliardy korun, meziročně o 7,4 % více. Český trh patří v tomto segmentu mezi největší v Evropské unii – svým objemem je na 7. místě za Německem, Francií, Itálií, Španělskem, Polskem a Rumunskem. Trh v Evropské unii přitom stagnoval, s celkovým objemem 27,3 miliardy eur zůstal na úrovni předkrizového roku 2019.

„Celosvětová epidemie samozřejmě zasáhla i přímý prodej v České republice. Situace kladla od počátku nové a zvýšené nároky na management členských společností i samotné přímé prodejce. Prodejní síť se mnohem víc přesunula do online prostředí včetně fungování po telefonu. Zároveň jsme ale zaznamenali zájem nových spolupracovníků,“ uvádí Lenka Mrázová, generální sekretářka Asociace osobního prodeje (AOP), zastřešující v současnosti na českém trhu devět společností přímého prodeje – Amway, Herbalife, Just, Nu Skin, Mary Kay, Oriflame, PartyLite, Vorwerk a Zaren.

Zhruba dvě třetiny tržeb z přímého prodeje přichází z oblasti wellness, kosmetiky a péče. Zvýšený zájem byl během pandemie o doplňky stravy na podporu obranyschopnosti.  „I přes počáteční obavy byl pro nás minulý rok úspěšný celosvětově i v rámci České republiky. Zaznamenali jsme velký zájem především o výrobky z oblasti výživových doplňků,“ popisuje Ildiko Dikošová, generální ředitelka společnosti Amway.

„Pokud jde o růst podnikání, můžeme posledních 1,5 roku jen chválit. Nikdy jsme nebyli lepší v České republice, regionálně ani globálně. Práce z domova přinesla na začátku mnoho výzev, protože jsme museli přizpůsobit všechny aktivity na práci na dálku a změnit osobní kontakt na virtuální,“ říká Milena Paluchowska, Country Manager CZ a SK společnosti Herbalife. 

Ve virtuálním prostředí se museli prodejci začít věnovat více i online marketingu. A tento trend bude pokračovat. „Do budoucna bude důležité, aby vlastníci podnikání efektivně oslovovali nové zákazníky online, udrželi jejich pozornost a kladli ještě větší důraz na tvorbu online podpůrných materiálů,“ dodává Ildiko Dikošová. 

Přímým prodejem si přivydělává téměř 430 tisíc lidí

Přímým prodejem si alespoň částečně v České republice přivydělává více než 428 tisíc lidí, 80 % z nich jsou ženy. Celkově v Evropě dává sektor práci či možnost přivýdělku více než 6,6 milionu lidem. 

Podle aktuálního průzkumu AOP mezi více než 1100 prodejci využívá přímý prodej jako hlavní zdroj jen malá část z nich (17 %) z nich. Pro necelou polovinu (46 %) tvoří přímý prodej vedlejší zdroj příjmů a rozšířený je například i přivýdělek při mateřské dovolené či invalidním důchodu (37 %). Více než polovina prodejců tak přímému prodeji věnuje jen do 5 hodin týdně. 

Na přímém prodeji láká především možnost zajímavých výdělků (26 %), nezávislost a pracovní flexibilita (27 %) a zázemí zavedené značky (31 %). Za největší výzvu považují prodejci detailní znalost o produktech (42 %), následují komunikace se zákazníky (26 %) a až poté vybudování sítě klientů (24 %).

-stk-