Výdaje na reklamu v e-commerce letos prudce rostou

pátek, 10. září 2021, 08:00 Internet & Mobil MediaGuru

Za prvních osm měsíců roku se výdaje na reklamu v segmentu e-commerce v regionu střední a východní Evropy (CEE) výrazně zvýšily. Silný růst se očekává i před Vánoci.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

V České republice rostly výdaje na reklamu v e-commerce během prvních osmi měsíců letošního roku meziročně o 53 procent. V regionu střední a východní Evropy to bylo 57 procent. Vyplývá to z údajů Growww Digital o investicích do reklamy od více než 240 středoevropských a východoevropských internetových obchodů. Růst v letošním roce má být patrný zejména v České republice, Slovensku, Rumunsku a Maďarsku.

V minulém roce došlo k rychlému růstu a zvýšení příjmů e-shopů, které byly investovány do dalších inovací a expanze internetových obchodníků na zahraniční trhy. Tento trend podle zprávy pokračuje i letos. I když budou zákazníci vždy dávat přednost výběru určitého zboží osobně, některé druhy zboží jako jsou hračky nebo elektronika, budou podle Growww Digital nakupovat online. Investice do reklamy vzrostly letos zejména v měsících únoru a březnu. Expanzi českých e-shopů se letos nejvíce dařilo na Slovensku, Maďarsku, Polsku a Rumunsku.

V prvních měsících letošního roku došlo i na Slovensku k výraznému navýšení investic do reklamy. U našich sousedů byl jen letos v únoru počet zobrazení, kliknutí a výdajů na reklamy Google dvaapůlkrát vyšší než o rok dříve. Slovenské e-shopy i letos expandovaly do dalších zemí.

Vývoj nákladů na reklamu na Googlu v roce 2021 v zemích CEE, zdroj: Groww Digital

Vývoj nákladů na reklamu na Googlu v roce 2021 v zemích CEE, zdroj: Groww Digital

Z údajů Growww Digital o reklamě středoevropských a východoevropských e-shopů vyplývá, že maďarský e-commerce trh zaznamenal rekordní meziroční nárůst o 45 procent, zatímco v předchozích letech rostl o 16 – 18 procent. Na maďarském trhu se také projevil zvýšený zájem o expanzi na další trhy, zejména do Chorvatska a Slovinska.

Ačkoliv v Rumunsku se původně očekávalo, že trh elektronického obchodování dosáhne obratu 5 miliard eur, ve skutečnosti je to 7 miliard.

Podle zprávy se bude do konce roku boj o zákazníka zvyšovat. „Očekáváme, že boj o zákazníky se zvýší. Vzhledem ke zkušenostem z loňského roku, který mají e-commerce hráči za sebou, jsou více připraveni na nápor. Svoje reklamní kampaně a výkonnostní marketing vytlačí do dosud nevídaných výšin. Výhodu budou mít e-shopy, které jsou zaměřeny na více trhů, právě zahraniční trhy budou centrem růstu," uvádí László Szabó, spoluzakladatel a ředitel rozvoje Growww Digital.

Právě pandemické období podpořilo uvažování firem o expanzi na další trhy, které bude dále pokračovat. Letos expandují české e-shopy nejvíce do Maďarska, Rumunska a Slovinska. Mezi zeměmi regionu se dostává do popředí zájmu Chorvatsko nebo Ukrajina.

Svoje reklamní kampaně a výkonnostní marketing vytlačí e-commerce hráči před Vánoci do dosud nevídaných výšin.

Firmy budou také vylepšovat nabídky produktů a služeb. Zákazníkům jde především o pohodlné nakupování. I když se nákupní chování v jednotlivých zemích střední a východní Evropy liší, řadu věcí už zákazníci považují za standard. „Pomalu načítající web, špatná orientace na webu nebo dodací lhůty 3 - 5 dnů jsou minulostí a tyto ‚přešlapy’ už před zákazníky neobstojí,” uzavírá Szabó.

-mav-