Zahajuje Gazetisto, služba pro české tvůrce placeného obsahu

středa, 22. září 2021, 07:15 Internet & Mobil MediaGuru

Platforma pro autory placeného obsahu Gazetisto.com startuje na českém trhu v beta verzi.

Symbolem Gazetista je obrázek od Marka Longa, britského ilustrátora The Guardian a dalších periodik. Zdroj: Gazetisto

Symbolem Gazetista je obrázek od Marka Longa, britského ilustrátora The Guardian a dalších periodik. Zdroj: Gazetisto

Platforma pro autory placeného obsahu Gazetisto.com startuje na českém trhu v beta verzi. Jednotlivým autorům nebo webovým projektům umožňuje vytvořit si vlastní placený newsletter či podcast. Jde tak o službu pro autory, kteří se chtějí živit příjmy z placeného obsahu od předplatitelů. Gazetisto je český start-up financovaný společností Czech Media Invest (CMI) Daniela Křetínského. Za jeho vznikem stojí tři čeští novináři: Martin Malý, Vladimír Piskáček a Michal Půr. V beta verzi má běžet několik týdnů a pak přejít do ostrého provozu.

Gazetisto nabídne autorům servisní službu: místo, kde si mohou placený obsah založit, šablony pro obsah nebo vypořádání předplatného. „Gazetisto nejsou noviny, ani vydavatelství. Jako autoři nepíšete ’pro Gazetisto’. Píšete sami za sebe svůj vlastní titul, budujete svou značku, svoje čtenáře, svoje posluchače... Gazetisto vám pouze pomáhá s distribucí a platbami. Vše, co napíšete nebo natočíte, patří vám, stejně jako kontakty na vaše odběratele," popisují zakladatelé projektu to, jak služba funguje. 

Gazetisto si za své služby bere procentuální odměnu ve výši 20 % z předplatného (po odečtení transakčních poplatků z platby). Nastavení cenové politiky (výše předplatného) a frekvence vydávání textů, stejně jako obsahové vymezení je na rozhodnutí autorů. Předplatné lze nastavovat v rozmezí od 49 Kč do 2000 Kč měsíčně. Texty nebo podcasty, které by byly zcela zdarma, ale na platformu umístit nelze. Obsah může být zdarma z jedné třetiny až poloviny. Stejně tak se na platformě neobjevuje reklama

„V současné době v podstatě nemůže špičkový novinář za svůj často velmi hodnotný, inspirativní nebo podnětný obsah dostat zaplaceno formou předplatného. A už vůbec mu takovou službu neposkytne česká firma zaměřená na české čtenáře, v českém jazyce a českých korunách. Na druhé straně spousta čtenářů či posluchačů po špičkovém obsahu v češtině touží a od současných médií jej již nedostávají," zdůvodňují tvůrci, proč s projektem přicházejí. 

Vizuální styl projektu vytvořil Pavel Fuksa (Fuksaworks) ve spolupráci s Markem Longem. Zdroj: Gazetisto

Vizuální styl projektu vytvořil Pavel Fuksa (Fuksaworks) ve spolupráci s Markem Longem. Zdroj: Gazetisto

Autoři, kteří využijí služeb Gazetista, mohou odkazovat na texty na této platformě na svých webech (pokud mají) nebo profilech na sociálních sítích. V případě podcastů mohou předplatitelé využít QR kód nebo tlačítko, kterým si podcast přidají do svojí aplikace a mohou ho tak poslouchat jako ostatní podcasty. 

Jde tak o první tuzemskou službu pro autory placených newsletterů. Ty je možné vytvářet na zahraničních službách, jakými jsou například Substack, Ghost, Revue nebo i Facebook se svou novou službou Bulletin

-mav-