CRA vydaly certifikaci DAB přijímači s podporou obrázků

sobota, 16. října 2021, 08:30 Aktuality, Rádio MediaGuru

České Radiokomunikace (CRA) udělily první certifikaci v rámci testování přijímačů pro digitální rozhlasové vysílání DAB+ přijímači, který má podporu doprovodných obrázků.

Zdroj: České Radiokomunikace

Zdroj: České Radiokomunikace

České Radiokomunikace (CRA) udělily první certifikaci v rámci testování přijímačů pro digitální rozhlasové vysílání DAB+ přijímači, který má podporu doprovodných obrázků. Jde o malý přenosný přijímač Tesla DAB75, který se nyní může prokázat certifikátem „DAB+ ověřeno“.

Přijímač disponuje barevným displejem a podporuje zobrazování doprovodných obrázků, tzv. slideshow. Umožňuje tak zobrazit i doprovodné informace prostřednictvím textových a obrazových informací, například map, přehledu sportovních výsledků a podobně.

Digitalizaci rozhlasového vysílání zahájili CRA spolu s Českým rozhlasem pilotním vysíláním v roce 2013. V současné době pokrývá DAB+ síť Českého rozhlasu 95 % obyvatel ČR. V loňském roce CRA také zahájily provoz regionální DAB+ sítě pro komerční rádia. Informace o DAB+ vysílání a certifikovaných přijímačích lze nalézt na webových stránkách DAB+ ověřeno.

Na trhu je v současné době řada přijímačů, které mohou digitální rozhlasové vysílání přijímat. DAB+ přijímače jsou dnes už také součástí standardní výbavy téměř všech nových automobilů. Ne všechny prodávané přijímače však splňují parametry potřebné pro příjem českých rozhlasových stanic, které vysílají v DAB+ a pro přístup k přidaným službám, které digitální rozhlasové vysílání nabízí. Certifikace „DAB+ ověřeno“ deklaruje, že přijímač skutečně podporuje správnou technologii.

-mav-