Grunt: Voyo navyšuje počet předplatitelů podle plánu

úterý, 12. října 2021, 11:35 Internet & Mobil MediaGuru

Počet předplatitelů placené videoslužby Voyo se podle šéfa digitálu skupiny Nova Daniela Grunta zvyšuje podle plánu.

Daniel Grunt na konferenci Czech Internet Forum, zdroj: MediaGuru.cz

Daniel Grunt na konferenci Czech Internet Forum, zdroj: MediaGuru.cz

Počet předplatitelů na placené videoplatformě Voyo se podle šéfa digitálních médií CME a TV Nova Daniela Grunta navyšuje podle plánu. V září mělo Voyo svůj plánovaný cíl i překonat. Kolik předplatitelů Voyo v současnosti má, ale nesdělil. Návštěvníkům konference Czech Internet Forum (CIF 2021) jen ukázal graf bez číselných údajů, ze kterého vyplývá, že Voyo oproti loňsku svůj počet předplatitelů zhruba ztrojnásobilo (poslední známý údaj z roku 2019 byl cca 30 tisíc předplatitelů).  

Vývoj předplatitelů Voya, zdroj: prezentace D. Grunta na CIF 2021

Vývoj předplatitelů Voya, zdroj: prezentace D. Grunta na CIF 2021

Voyo podle prezentovaných dat sleduje 88 % aktivních uživatelů týdně, kteří v průměru odsledují přes deset hodin týdně. Předpremiéry se na sledovanosti podílejí z 27 % a 57 % sledování probíhá na smart TV. Spontánní znalost značky Voyo je teď 49 % (Netflix 47 %) a znalost top of mind představuje 29 % (Netflix 30 %). „Je to první krok, neznamená to, že si nás lidé platí,“ sdělil. Znalost ale podporuje vyhledávání služby, dodal Grunt.

Voyo už několikrát deklarovalo cíl dosáhnout do pěti let v Česku a na Slovensku jednoho milionu předplatitelů. Chce být nejsilnějším hráčem pro lokální prémiový obsah. Soupeřit s Netflixem ale nehodlá. „Chceme být vedle něj a chceme patřit do TOP tří SVOD služeb vedle Netflixu a Disney+,“ zopakoval Daniel Grunt.

Nova investuje do tvorby obsahu určeného jen pro Voyo a také do řady zahraničních akvizic. Rozvíjí také nabídku Voyo Originál, kde se budou koncentrovat pořady vyráběné jen pro Voyo. Aktuálně natáčí nebo natočila minisérie Případ Roubal, Jitřní záře a další jsou v přípravě. V příštím roce má vzniknout 12 titulů natočených jen pro Voyu a v roce 2025 to už bude 30 pořadů připravených jen pro Voyo.

„Očekáváme, že 20 % českých domácností bude mít do konce roku zaplacenou nějakou SVOD službu a za pět let se český SVOD trh minimálně zdvojnásobí. Ve Skandinávii si už teď SVOD platí 46 % domácností a v roce 2026 to má být přes 80 %,“ uvedl Daniel Grunt. Velikost trhu placených video služeb na vyžádání (SVOD) na českém trhu odhaduje na 1,7 mld. Kč a počet předplatitelů na 700 tisíc. Velikost trhu AVOD (videa podporovaná reklamou) odhaduje na 1,8 mld. Kč.

Podle zkušeností Novy si v průměru v Česku platí jedna rodina 1,2 SVOD služeb. Do roku 2026 by se měl počet zakoupených služeb zdvojnásobit.

-mav-