Jak UX výzkum nakopne váš marketing vzhůru?

sobota, 30. října 2021, 08:25 Marketing, Výzkum MediaGuru

UX výzkum dokáže zjistit, jaké jsou požadavky koncových uživatelů pro váš web či produkt.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nikdo dnes nepochybuje o tom, že kvalitní marketing musí naslouchat i jiným oddělením a spolupracovat s nimi. Globální pandemické okolnosti ještě výrazněji akcelerovaly nutnost kvalitního online prostředí, v němž se budou potenciální zákazníci cítit příjemně, nebudou z něj utíkat a hlavně se tam budou rádi vracet. Tady spásné laso nahazuje UX výzkum. Jak marketingu pomáhá?  

Co UX výzkum umí? 

Pod zkratkou UX (User eXperience) je ukryto uživatelské testování webů. Jakou má uživatel s konkrétním webem zkušenost, jaký na něj udělaly stránky dojem. UX se zkrátka zabývá emocemi, pod jejichž vlivem se uživatel na webu pohybuje. Jde tedy o klíčové poznatky pro úspěšný online prodej čehokoliv. 

Samostatnou UX disciplínou je výzkum. Ten systematicky studuje koncové uživatele a jejich požadavky s cílem získat poznatky a kontext. Tyto vědomosti následně použije pro navržení optimálního řešení a zlepšení webových stránek. Kvalitní UX výzkum patří mezi základní pilíře při vzniku nového produktu. 

Marketing + UX výzkum = VSL

Jak může vhled do myslí uživatelů pomoci marketingu? Odpověď není tak složitá. Oba obory pomáhají s prodejem. A pokud marketéři přihlédnou k poznatkům UX výzkumu, je jejich práce významně efektivnější.

Pokud uživatel po webu bloudí a marně hledá, jak nakoupit, těžko požadovanou konverzi dokončí a zcela jistě se nevrátí. Když ale díky UX bude web jednoduchý a intuitivní, může marketing v klidu stavět kampaně na solidním základu, protože bude mít jistotu, že potenciální zákazníci neutečou, jelikož nemohli najít tlačítko „Objednat”.  

Čeho lze pomocí UX výzkumu dosáhnout?

  • Zvýšení konverzí – špatná zkušenost na vašem webu povede k odchodu zákazníka. S dobrým UX tomu tomu zabráníte.
  • Sestavení optimální navigace a menu, ve kterém se zákazník bude umět orientovat a najde, co hledá.
  • Zjistit, jestli nějaký vizuální element neodklání zákazníkovu pozornost od důležitého obsahu. 
  • Zabránit tomu, aby se lidé na vašem webu ztráceli.
  • Zjistit, jak by stránka měla být správně rozložená podle očekávání vaší cílové skupiny. 
  • Porozumět, zda vaši zákazníci chápou, o co na vašem webu vlastně jde.

Vedle vzpomínaných oblastí je dobře vyladěné UX důležité pro web jako takový. Google ve svých Core Web Vitals hodnotí UX stránky, které se tak stává faktorem ovlivňujícím, jestli se vaše stránka zobrazí ve vyhledávání. 

Rychlost webu je základ, Core Web Vitals se mění

středa 25. srpna 2021

UX výzkumu se věnuje například slovenský startup UXtweak, který vyvíjí nástroje pro světové trhy a poskytuje konzultace a fullservisová řešení pro české i slovenské klienty. Vše navíc funguje online. Odpadají tak nákladné osobní výzkumy a sběr dat.

Jakkoliv nadupaný marketing neprodá produkt, k němuž se lidé nedostanou. Proto je otázka uživatelské přívětivosti a dobrého dojmu kruciálním tématem, nad kterým se vyplatí zastavit a nepodcenit jej. Úspěšná firma chápe, že spojení marketingu a UX výzkumu pomůže zákazníka nejen získat, ale také si jej udržet.

Autor článku: Tadeáš Adamjak, UXtweak