Podíl chytrých televizí v ČR se za čtyři roky ztrojnásobil

neděle, 17. října 2021, 08:45 Aktuality, TV, Internet & Mobil MediaGuru

Podíl chytrých televizí s připojením k internetu se za poslední čtyři roky ztrojnásobil a v současnosti je využívá více než třetina českých domácností, ukazuje statistika Philips.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Podíl chytrých televizí s připojením k internetu se za poslední čtyři roky ztrojnásobil a v současnosti je využívá více než třetina českých domácností. Počet předplatitelů streamovacích služeb jako Netflix nebo HBO Go se od roku 2019 zvýšil ze tří na deset procent Čechů. Za nárůstem stojí přechod na standard DVB-T2 a rozšíření nabídky streamovacích služeb. Svůj podíl na tom má koronavirová pandemie, která přivedla Čechy zpět k televizním obrazovkám. Vyplývá to ze statistik tuzemského zastoupení výrobce Philips, které má ČTK k dispozici.

Alespoň jednou měsíčně použije nějakou z aplikací ve své chytré televizi s platformou Android TV více než 93 procent domácností. V případě Smart TV s jinými platformami jde o zhruba 78 procent uživatelů. Jedním z důvodů může být omezená nabídka aplikací v uzavřených systémech výrobců a jejich pomalé aktualizace.

Nejvyužívanější aplikací v chytrých televizích je video síť YouTube. Následuje Netflix pro přístup ke streamovanému obsahu na internetu. Na třetí příčce se umístila streamovací služba Rakuten TV, následovaná aplikacemi služeb HBO Go, Voyo.cz a Amazon Prime Video.

„Za poslední rok začali lidé v domácnostech daleko více využívat potenciál chytrého televizoru. Instalovali si nové aplikace a zkoušeli služby Video on Demand. Zaznamenali jsme tak větší poptávku po televizorech se systémem Android TV," dodal ředitel Philips TV & Sound pro ČR Petr Valoušek.

Ve srovnání s ostatními evropskými státy se ukazuje rozdíl mezi zeměmi východní a západní Evropy. S výjimkou Rakouska dominuje v západní Evropě používání aplikace streamovací služby Netflix, zatímco východoevropské domácnosti preferují sledování videí na YouTube. Netflix má v jejich chytrých televizích až druhou pozici.

-čtk-