Asociace online vydavatelů přijala etický kodex

čtvrtek, 11. listopadu 2021, 15:00 Aktuality, Internet & Mobil MediaGuru

Asociace online vydavatelů přijala etický kodex. Týká se sedmi základních oblastí.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Asociace online vydavatelů přijala svůj etický kodex. Řeší oblasti od základních požadavků na vydavatele médií až po pravidla správného citování konkurenčních zdrojů.

„Etický kodex vnímám jako jeden ze střípků samoregulačních kroků našeho byznysu. Předpokládám, že se bude v čase vyvíjet, projde aktualizacemi a budeme pracovat na jeho vymahatelnosti. Pokud chceme, aby se svět online médií kultivoval, musíme nějak začít. Věřím, že právě náš nový etický kodex je tím začátkem. Už proto, že je za ním spousta práce,“ upozorňuje Libor Matoušek, předseda představenstva AOV a majitel vydavatelství Trima News.

Etický kodex řeší sedm základních oblastí:

I. Obecné zásady (např. vlastnictví média, role kritického myšlení)
II. Obsahové zásady (např. clickbaitové titulky, citlivé osobní informace)
III. Reklama
IV. Obsah třetích stran (hlavně zásady správného citování)
V. Zasahování do činnosti redakce
VI. Stížnosti
VII. Ochrana dat o uživatelích

Členem Asociace online vydavatelů tak podle etického kodexu například nemůže být médium, jehož vydavatel je členem politické strany nebo hnutí. Chovat se při vydávání internetových médií eticky znamená například snahu chránit čtenáře před nesmyslným používáním clickbaitových titulků.

„Vytvoření etického kodexu je důležitým krokem k zajištění důvěry ve zpravodajská média. Důležitost ochrany nezávislosti a transparentnosti mediálních společností a redakčního obsahu by se neměla brát na lehkou váhu. Kodex AOV rozhodně přispěje k důvěryhodnosti a kredibilitě jeho signatářů,” přivítal seberegulaci trhu Wout van Wijk, výkonný ředitel News Media Europe, která nyní sdružuje 2500 evropských médií, tištěných, televizních, rozhlasových i internetových.

Vznik kodexu uvítala také Kateřina Hrubešová, ředitelka Nadačního fondu nezávislé žurnalistiky. „Etický kodex AOV je krok správným směrem, protože je nutné problémy a nejčastější chyby v práci novinářů pojmenovat a navrhovat správná řešení.“

-mav-