Knihobot testuje odkládací krabice do domácích knihoven

čtvrtek, 25. listopadu 2021, 10:20 Aktuality, Marketing MediaGuru

Knihobot testuje recyklovatelné odkládací krabice s rozměry navrženými tak, aby se vešly do běžné knihovny. Slouží k snazšímu prodeji přečtených knih. V pilotním projektu bylo zákazníkům rozposláno pět tisíc krabic.

Knižní secondhand chce tak lidi přimět, aby dávali více knížek do oběhu, zdroj: Knihobot

Knižní secondhand chce tak lidi přimět, aby dávali více knížek do oběhu, zdroj: Knihobot

Online antikvariát Knihobot přichází se zjednodušením pro cirkulaci knih. Pro tyto účely představil na míru vyrobené odkládací krabice. Jsou z recyklované lepenky s rozměry navrženými tak, aby se vešly do běžné knihovny. Vejde se do nich 4 až 12 knih. Krabice ochrání knížky při přepravě kurýrním autem a v ideálním případě by měla dokázat absolvovat i několik cyklů.

V pilotním projektu bylo zákazníkům rozposláno 5 tisíc krabic a Knihobot je využil přímo k zabalení objednávky. O možnosti využít obal jako sběrný box na vytříděné knihy informují natištěné instrukce. Ty mimo jiné obsahují QR kód, který zákazníka odkáže na webové pokyny, jak dát knihy zpátky do oběhu. Lidé si následně mohou zdarma objednat kurýra, který naplněnou krabici vyzvedne, nebo ji odnést na některé odběrové místo Zásilkovny.

„Nyní začínáme vyhodnocovat, jak rychle a v jaké míře se knížky v našich víceúčelových krabicích vrací. Budou to pro nás zajímavé informace – jak dlouho krabice čeká v knihovně na naplnění a kolik knížek a jakých se nám v ní vrátí,” vysvětluje Kristýna Hladíková, marketingová manažerka Knihobotu.

Do krabice se vejde 4 až 12 knih. Jakmile se naplní, lze ji uzavřít pomocí předpřipravené lepící pásky, zdroj: Knihobot

Do krabice se vejde 4 až 12 knih. Jakmile se naplní, lze ji uzavřít pomocí předpřipravené lepící pásky, zdroj: Knihobot

Pro firmu je cirkulace knížek klíčová – čím více se jich bude vracet do oběhu, tím pestřejší bude jeho nabídka. „Z našich průzkumů vyplývá, že pravidelně knížky do oběhu zatím vrací asi jen pětina našich zákazníků. Polovina z nich tak činí jen nárazově. Přitom potenciál je násobně vyšší,” zmiňuje Kristýna Hladíková.

Online secondhand zároveň pátral po největších bariérách, které lidem v návratu přečtených knížek do oběhu brání. Na prvním místě se objevuje citová vazba ke knize jako předmětu, na druhém pak časová náročnost spjatá s vytříděním knihovny. I proto 57 % lidí přiznává, že knížky do oběhu vrací především po velkých úklidech.

Knihobot vysílá do Prahy knihotaxíky, zjednoduší lidem prodej knih

neděle 1. srpna 2021

-zue-