Mallpay: Češi plánují za dárky utratit méně než loni

pátek, 26. listopadu 2021, 07:30 Aktuality, Výzkum MediaGuru

Většina Čechů podle průzkumu Mallpay plánuje za dárky utratit méně než loni, a to průměrně 12,5 tisíce korun, což je asi o 1500 Kč méně než v předchozím roce.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Podle průzkumu fintech společnosti Mallpay plánuje většina Čechů o letošních Vánocích poprvé po dlouhé době utratit za dárky méně než předchozí rok. Důvodem je strach z neočekávaných výdajů v závěru roku. Zhruba polovina Čechů by zároveň letos uvítala možnost platit za dárky až po Vánocích.

Podle Mallpay se naprostá většina oslovených chce vejít do 12,5 tisíce Kč, což je asi o 1500 Kč méně než v předchozím roce. Alespoň 20 tisíc Kč za dárky utratí asi 9 % lidí, 6 % dotázaných očekává útratu nad 30 tisíc Kč.

„Rozpočty českých domácností budou letos napnuté nejvíce za poslední roky – rostoucí ceny potravin, nákladů na bydlení i energií zvyšují riziko nenadálých výdajů. A jak je zřejmé, už teď začínají být Češi v plánování vánočních útrat opatrní,“ říká Adam Kolesa, CEO Mallpay.

Možnost zaplatit za dárky až po Vánocích by uvítalo 51 % lidí – to je nejvíce od doby, kdy tento parametr Mallpay sleduje. Celkem 23 % z nich zmiňuje, že tuto možnost využije. Skoro 62 % dotázaných si pak myslí, že by e-shopy měly tuto možnost zdarma nabízet jako standardní součást svých služeb.

Mezi hlavními důvody volby odložené platby Češi uvádějí z 61 % strach z neočekávaných výdajů spojených s růstem cen a nákladů na bydlení na konci roku, ve 45 % zmiňují čekání na výplatu a vánoční prémie. Stejné množství – 42 % chce využívat nákup zboží v akci, přestože nemá výplatu ještě na účtu, 39 % ocení možnost vrátit nevhodné dárky, aniž by za ně bylo nutné platit dopředu.

Mallpay využívá k placení zhruba 100 tisíc Čechů, pro které je platba až po doručení zboží alternativou dobírky. Průzkum byl realizován na vzorku 500 respondentů.

Mall Pay mění logo, odkazuje na bezkontaktní placení

středa 28. července 2021

-zue-