Notino častěji zapojuje do prodeje online poradenství či AR

neděle, 28. listopadu 2021, 08:55 Retail MediaGuru

Prodejce online kosmetiky Notino se snaží přesvědčit zákazníky nejen slevami, ale především online poradenstvím. Konverzní poměr díky tomu roste i o 30 %.

Notino provozuje v Česku sedm kamenných prodejen, i zde nabízí různé technické vymoženosti, zdroj: Notino

Notino provozuje v Česku sedm kamenných prodejen, i zde nabízí různé technické vymoženosti, zdroj: Notino

Zástupci e-shopu Notino na konferenci Eshopista představili nástroje, kterými se snaží získat nové a udržet si stávající zákazníky a také zatraktivnit online nákup, aby zákazníkům přinesl podobný zážitek jako nákup v kamenné prodejně. Při komunikaci se zákazníky se snaží o personalizaci a zefektivňování procesů. „Zákaznice mají někdy strach vyzkoušet nové produkty, proto přicházíme s řadou různých služeb nebo někdy i inovativních vychytávek, které mají zlepšit a zrychlit nákup a odbourávají bariéry nákupu online,“ popisuje možnosti Michal Mašika, Head of Mobile and Analytics Notino. Pracují na nich buď sami, nebo ve spolupráci s partnery. Notino začínalo původně s prodejem parfémů, postupně nabídku rozšířilo o kosmetiku a produkty pro zdravý životní styl. 

První nástroj, který Michal Mašika představil, je Fragrance Finder. Doporučí zákaznici parfém a vytvoří parfémový profil. Profil se vizualizuje a zákazníci si mohou i na kamenných pobočkách vyzkoušet nastavit parfém na míru díky přístroji air parfém.

Shade Finder je průvodce výběrem správného odstínu make-upu, zdroj: prezentace M. Mašiky na konferenci Eshopista

Shade Finder je průvodce výběrem správného odstínu make-upu, zdroj: prezentace M. Mašiky na konferenci Eshopista

Další službou v onlinu je Shade Finder, průvodce výběrem správného odstínu make-upu. Na základě jednoduchých otázek umí doporučit správný odstín. Tento nástroj si tvoří Notino inhouse a používá ho v několika zemích. Až 25 % uživatelů tento nástroj využije a až 60 % uživatelů dojde do konce průvodce. Zároveň zde e-shop sbírá data pro budoucí personalizaci.

Nástroj, který funguje díky spolupráci s partnerem L´Oreal, se nazývá Virtuální zrcadlo. Umožňuje vyzkoušet si díky rozšířené realitě (AR) reálné produkty např. na mobilním telefonu. Aplikace přesně ví, kam umístit rtěnku a řasenku nebo barvu na vlasy. U zákaznic, které využily tento nástroj, byl zaznamenán až o 30 % lepší konverzní poměr. Tento nástroj funguje i na kamenných pobočkách.

Další službou dostupnou online je Image recognition, která pomáhá s nalezením produktů odkudkoliv. Zatím běží v prototypu, ale ukazuje se, že u parfémů má lepší úspěšnost než u kosmetiky, protože dokáže najít až 90 % parfémů. Mohou s tím pracovat také konzultantky na pobočkách, kdy si produkt vyfotí a dozví se o něm více.

Livestreamy dokáží zvýšit konverzní poměr, zdroj: Prezentace M. Mašiky na konferenci Eshopista

Livestreamy dokáží zvýšit konverzní poměr, zdroj: Prezentace M. Mašiky na konferenci Eshopista

Notino využívá online i další nástroj, Skin analyzátor, který umožní díky chytrému telefonu zjistit potřebné informace, dokáže analyzovat pleť online a poradí, co vylepšit. Zde ale e-shop naráží na důvěru zákazníků.

Livestreamy využívá i Notino, nazývá je Shoppable livestream, kdy má zákaznice možnost nakoupit napřímo. Nástroj umožňuje propojení s košíkem, práci se slevami a akcemi během streamu i možnost interakce a moderované debaty se zákazníkem v reálném čase. Díky velké interakci zaznamenává konverzní poměr až 33 %. „Streamy budou čím dál tím důležitější, zatím je jejich podíl na celém e-commerce revenue okolo 12 %, ale bude se zvyšovat,“ říká Michal Mašika.

Dále nabízí Notino ještě možnost Try First, kterou se snaží odbourat bariéru nákupu nových produktů, které by zákazníci jinak vyzkoušeli v parfumériích a kosmetických salonech. Mohou tak produkty vyzkoušet a případně bezplatně vrátit. I když někteří zákazníci této možnosti zneužívají, přesto má služba pozitivní efekt a zvyšuje obrat o zhruba 5 %. Podobným nástrojem jsou Discovery boxy, kdy zákazníci obdrží e-shopem vytvořený box. Od příštího roku pak budou mít možnost si je sami složit.

Služba Skin diagnostic umí přes mobilní telefon určit typ pleti a doporučit produkty, zdroj: Prezentace M. Mašiky

Služba Skin diagnostic umí přes mobilní telefon určit typ pleti a doporučit produkty, zdroj: Prezentace M. Mašiky

Notino roste především díky expanzi, kdy se e-shop rozhoduje podle externích dat, do jakých dalších nových zemí vstoupí. Důležitá je i penetrace konkurence, často si proto vybírá menší země, které nejsou až tak v hledáčku globálních hráčů. „Expanze je důležitá, ale ještě důležitější je její strategie a řízená příprava,“ říká Michal Mašika. E-shop aktuálně funguje ve 20 zemích a letos se rozšíří o šest dalších. Loni zaznamenal 12 mil. objednávek a obrat ve výši 545 mil. eur. V Česku provozuje sedm prodejen, které tvoří 5% podíl na celkových tržbách. 

Notino otevřelo v Brně svou největší kamennou prodejnu

sobota 31. července 2021

-zue-