Obchodní centra měla o prázdninách vyšší tržby než loni

úterý, 2. listopadu 2021, 10:00 Retail, Výzkum, Aktuality MediaGuru

V letošním červenci a srpnu převýšily tržby obchodních center hodnoty z téhož období loňského roku. Nejlépe se dařilo prodejcům elektroniky a zboží pro zdraví a krásu.

Zdroj: Facebookový účet Palladium

Zdroj: Facebookový účet Palladium

Podle údajů realitněporadenské společnosti Cushman & Wakefield převýšily v letošním červenci tržby obchodních center hodnoty z téhož období loňského roku. V srpnu byly dokonce vyšší než předloni, tedy před nástupem covid-19. Návštěvnost byla v létě srovnatelná s loňskou, předkrizové hodnoty ale ještě nedosáhla. Údaje o výkonnosti obchodních center, které má C&W k dispozici (jedná se převážně o menší až středně velká centra v českých regionech), ukazují na pozitivní trend.

Po úplném znovuotevření obchodů v obchodních centrech letos v květnu a červnu tržby (nezapočítávají se tržby supermarketů a hypermarketů, které nebyly v souvislosti s pandemií uzavřeny) i návštěvnost převýšily hodnoty ze stejného období loňského roku a tento trend pokračoval také v prázdninových měsících.

„Stále tak platí, že lidé nákupní centra navštěvují spíše méně často, ale při každé takové návštěvě nakoupí větší objem zboží najednou,“ říká Jan Kotrbáček, partner a vedoucí týmu pronájmu maloobchodních prostor pro střední a východní Evropu, Cushman & Wakefield.

Návštěvnost byla v létě 2021 o něco vyšší než v předchozím roce: v červenci o téměř 2 %, v srpnu o 1 %. Úrovně z roku 2019 ovšem tyto hodnoty ještě nedosahují, v obou měsících byly zhruba o pětinu níže než před krizí. Tržby byly oproti roku 2020 vyšší v červenci o 3 % a v srpnu o 11 %. Proti předkrizovému roku 2019 byly tržby v červenci ještě o 2 % nižší, v srpnu už předloňské hodnoty převýšily téměř o 7 %.

Nejvíce se prodávala elektronika, zdroj: Cushman & Wakefield

Nejvíce se prodávala elektronika, zdroj: Cushman & Wakefield

I když jsou tržby i návštěvnost po květnovém plném znovuotevření obchodních center setrvale vyšší než ve stejných měsících loni, za celý letošní rok od ledna do srpna jsou jejich hodnoty stále nižší než za loňských prvních osm měsíců, a to asi o 11 %. Oproti předkrizovému roku 2019 je to o více než třetinu méně.

Kategorie zboží, jejichž prodejům v obchodních centrech se v létě dařilo nejlépe, zůstávají stejné jako bezprostředně po znovuotevření. Nejvyšších obratů v červenci a srpnu dosáhli prodejci elektroniky, hypermarkety a obchody se zbožím pro zdraví a krásu. Tyto tři segmenty od května setrvale přesahují hodnoty z předkrizového roku. Naopak převážně pod nimi se drží tržby z prodeje oblečení a také v restauracích a kavárnách v obchodních centrech, ale i u nich od konce restrikcí je patrný pozitivní vývoj a snižování propadu.

Tržby obchodních center převyšují loňské výsledky

pátek 6. srpna 2021

-zue-