NFNZ navrhuje volbu rad ČT a ČRo rozdělit mezi Sněmovnu a Senát

středa, 8. prosince 2021, 18:45 Aktuality, TV, Rádio MediaGuru

NFNZ a Rekonstrukce státu navrhují v zákonech o České televizi a Českém rozhlasu změnit způsob volby členů kontrolních rad.

Zdroj: Shutterstock

Zdroj: Shutterstock

Nadační fond nezávislé žurnalistiky (NFNZ) spolu s Rekonstrukcí státu připravil návrh novely zákonů o České televizi a Českém rozhlase. Novela klade důraz například na rozložení volby radních mezi Sněmovnu a Senát (půl napůl) a nato, aby volba radních nebyla pod kontrolou vládnoucí strany. NFNZ to uvedl ve svém pravidelném zpravodaji.

Novela rovněž stanoví, že spolky nominující kandidáty do mediálních rad, by měly mít za sebou alespoň desetiletou praxi ve vymezených oborech – například v médiích, školství, kultuře, oblasti lidských práv aj. To by mělo zajistit podmínku, aby kandidáty navrhovaly aktivní organizace, ne narychlo účelově zřízené „prázdné schránky“.

„Noví radní by měli prokázat znalosti v oblastech médií, managementu, ekonomie a práva a měli by mít pracovní zkušenosti z vedoucí pozice ve firmě či veřejné zprávě. Novela se rovněž zabývá finanční udržitelností ČT a ČRo a možnou soudní přezkoumatelností rozhodnutí radních Nejvyšším správním soudem," popsal NFNZ.

-mav-